بازار حوزه مغز و رایانه، روندهای پیش رو

تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۵

تعداد بازدید : ۲۸۰۳

نویسنده :
موضوع :
0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

حوزه BCI در سال‌های اخیر توجه زیادی را هم از منظر تحقیقات و هم از حیث کاربردهای تجاری به خود معطوف کرده است. بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که از ابتدای سال 5112 تاکنون، دست‌کم 8 شرکت تحقیقات بازار، گزارش‌هایی را در خصوص این حوزه منتشر کرده‌اند. همین امر می‌تواند نشان‌های از عطف توجه به این حوزه به شمار آید. با این حال، محتوای گزارش‌ها و تحلیل‌های ارائه‌شده تا حدی به یکدیگر شباهت دارد.


حوزه BCI در سال‌های اخیر توجه زیادی را هم از منظر تحقیقات و هم از حیث کاربردهای تجاری به خود معطوف کرده است. بررسی‌های اخیر نشان می دهد که از ابتدای سال 2015 تاکنون، دست‌کم 8 شرکت تحقیقات بازار، گزارش‌هایی را در خصوص این حوزه منتشر کرده‌اند. همین امر می‌تواند نشانه‌ای از عطف توجه به این حوزه به شمار آید. با این حال، محتوای گزارش‌ها و تحلیل‌های ارائه‌شده تا حدی به یکدیگر شباهت دارد. در اینجا، به برخی از نکات اصلی به دست آمده از گزارش‌های مذکور اشاره می‌شود. شرکت گرند ویو ریسرچ (Grand View Research) در جولای 2016، گزارشی را درباره بازار BCI بین سال‌های 2014 تا 2022 منتشر کرد. طبق این گزارش، بازار مذکور در سال 2014 برابر با 723 میلیون دلار است و با نرخ رشد سالانه مرکب 10 درصد به 55/1 میلیارد دلار در سال 2022 خواهد رسید. نمودار زیر میزان تخمینی و سهم هر یک از چهار کاربرد اصلی را نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_c4ca4238a0b923820

شکل 1. میزان سهم بازار کاربردهای اصلی BCI

طبق این گزارش، از میان سه روش اصلی، روش‌های غیرتهاجمی رواج بیشتری خواهند یافت. پیش‌بینی می‌شود که الکترودهای خشک نرخ استفاده از رابط‌های مبتنی بر EEG را افزایش خواهند داد. این تحولات یکپارچه‌سازی الکترودها در کلاه‌ها و حذف فرایندهای پرزحمت را امکان‌پذیر خواهند کرد. محصولات تهاجمی بیشتر در پروتزهای عصبی و صنعت سلامت به کار گرفته خواهند شد. کاربردهای حوزه سلامت بیش از 50 درصد بازار را به خود اختصاص خواهند داد؛ خصوصاً بیماری‌های پارکینسون، صرع، فلج و آلزایمر مورد توجه قرار خواهند گرفت. در حوزه کنترل و بازی نیز محصولات متنوعی به بازار معرفی خواهند شد. در کنار صنعت سلامت، صنایع دفاعی نیز به حوزه BCI توجه نشان داده‌اند. از جمله، سرمایه‌گذاری وزارت دفاع امریکا در این زمینه افزایش یافته است. ساخت روبات‌ها و پهبادهایی که در میدان جنگ به کار گرفته شوند و سربازان بتوانند از راه دور آنها را مستقیماً کنترل کنند، یکی از اهداف دارپا (دفتر پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته ایالات متحده) است. همچنین، کاربردهای جدیدی در زمینه کنترل منازل و تحلیل رؤیا در حال توسعه هستند. اتحادیه اروپا طی برنامه FP7 پروژه‌هایی اختصاصی را در حوزه BCI غیرتهاجمی تعریف کرده و تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد. ژاپن، هند و چین نیز در این زمینه فعال بوده‌اند. شرکت الاید مارکت ریسرچ (Allied Market Research) نیز گزارشی را در آوریل 2015 در خصوص بازار BCI بین سال‌های 2013 تا 2020 منتشر کرد. تخمین‌های بازار کنونی و آتی این گزارش با تخمین‌های گزارش گرند ویو ریسرچ هم‌خوانی دارند. همچنین، این گزارش تحلیل کیفی باارزشی را به ترتیب زیر درباره پیشران‌های بازار ارائه کرده است. رشد بازار BCI از عوامل زیر نشأت می‌گیرد:
• افزایش موارد اختلالات مغزی که بر حرکت اندام‌ها تأثیر می‌گذارند
• سرمایه‌گذاری دولتی در کشورهای پیشرفته در زمینه تحقیقات مغز
• کوچک‌شدن قطعات و دستگاه‌ها که استفاده از آنها را تسهیل خواهد کرد
• افزایش استفاده از BCI در حوزه سرگرمی
در مقابل، عوامل زیر بر این حوزه اثر منفی دارند:
• نبود متخصصان کافی در زمینه کار با تجهیزات BCI
• مسائل امنیت سایبری
• گرفتن کنترل افراد و از دست رفتن اراده فردی
شکل زیر تأثیرات عوامل مذکور را در سال‌های 2014 و 2020 با یکدیگر مقایسه می‌کند. همچنان‌که دیده می‌شود، پیشران‌های بازار در سال‌های آتی تقویت خواهند شد؛ تأثیر منفی مربوط به ملاحظات اخلاقی و کمبود متخصصان کاهش خواهد یافت؛ اما نگرانی‌های سایبری شدت خواهند گرفت.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636

شکل 2. مقایسه عوامل تاثیرگذار بر بازار BCI
نظر شما