تعامل متقابل انسان و کامپیوتر: میزان تأ‌ثیر فناوری نانو در طراحی پروتزهای عصبی با هدف بازگرداندن و تقویت عملکرد انسان

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۰۶

تعداد بازدید : ۱۳۰۶

موضوع :
0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

در کل تاریخ، ورود فناوری‌های جدید تاثیر چشمگیر و متفاوتی بر زندگی انسان داشته است. ولی تا به حال هر وسیله‌ی مصنوعی جدید یا ابزار طراحی شده برای تقویت توانایی‌های حرکتی، حسی یا شناختی انسان متکی بر رفتارهای صریح حرکتی انسان بوده است(مثل حرکات دست، انگشت و پا) و این رفتارها اغلب با خودکارسازی (اتوماسیون) تقویت شده تا نیت هر فرد را تبدیل به هدف‌های ملموس یا محصولات نهایی کند.

میگوئل ای. ال. نیکوللیس و ماندایام ای. سرین یواسان در این مقاله به تشریح رابطه انسان و کامپیوتر پرداخته‌اند.
نویسندگان مقاله معتقداند؛ بشر در آستانه‌ی یک تحول در فناوری است که در طی آن دستگاه‌های مصنوعی را می‌توان به نمونه‌های چندگانه‌ی حسی، حرکتی و شناختی موجود در مغز وصل کرد. این تجربیات منتهی به معرفی نسل جدیدی از راه‌اندازها و حسگرهایی می‌شود که به وسیله‌ی روندهای مستقیم مغز و در واقع به همان روشی که می‌بینیم، راه می‌رویم یا اشیا را می‌گیریم دستکاری و کنترل می‌شوند. 
همچنین در بخشی دیگر از این مقاله آمده، وسعت تأثیر رابط‌های مغز و کامپیوتر بسیار ناشناخته است. با این حال فرصت‌های کوتاه مدت آن بی شمارند؛ مثلاً بسیاری متفق القول هستند که رابط‌های مغز و کامپیوتر یک روش درمانی عملی و کوتاه مدت برای بازگرداندن عملکردهای حرکتی در بیماران مبتلا به فلج وسیع بدن (از جمله فقدان مهارت های ارتباطی) فراهم می‌کنند که ناشی از اختلالات ویرانگر عصبی است.

نظر شما