ملخ‌های سلول‌های سرطانی را بو می‌کشند !

تاریخ : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۲۰۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان نشان داده‌اند که ملخ‌ها نه تنها می‌توانند تفاوت بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های سالم را بو کنند، بلکه می‌توانند بین خطوط مختلف سلول‌های سرطانی نیز تمایز قائل شوند و احتمالا میزان پیشرفت بیماری را نیز تشخیص دهند.

با این حال، بیماران نیازی به نگرانی در مورد هجوم ملخ در مطب پزشک ندارند. محققان می‌گویند این کشف می‌تواند مبنایی برای دستگاه‌هایی فراهم کند که از نورون‌های حسی حشرات استفاده می‌کنند تا تشخیص زودهنگام سرطان را تنها با استفاده از تنفس بیمار امکان‌پذیر کنند.

 

 مردم به فناوری‌هایی عادت کرده‌اند که حواس طبیعی ما را تقویت می‌کند یا بهتر عمل می‌کند. به عنوان مثال، تلسکوپ‌ها و میکروسکوپ‌ها جهان های غیر قابل مشاهده را نشان می‌دهند.

 

دباجیت ساها، استادیار مهندسی بیومدیکال در دانشگاه ایالتی میشیگان می گوید: «بینی‌ها هنوز هم جزء ابزارهای پیشرفته محسوب می‌شوند. در مورد سنجش گاز واقعاً هیچ چیز شبیه بینی نیست. به همین دلیل است که ما به سگ‌ها اعتماد داریم.»

 

دانشمندان در حال کار بر روی فناوری هستند که می‌تواند حس بویایی را تقلید کند، اما  آنها تا کنون هیچ چیز مهندسی نکرده اند که بتواند با سرعت، حساسیت و ویژگی بویایی  جانداران رقابت کند.

 

ساها گفت: «دانشمندان بیش از 15 سال است که روی بینی‌های الکترونیکی کار می‌کنند، اما هنوز به آنچه زیست‌شناسی می‌تواند یکپارچه انجام دهد، نزدیک نشده‌اند.»

 

دستگاه‌های سنجش گاز فرصتی برای تشخیص زودهنگام بیماری ها، به ویژه بیماری هایی مانند سرطان ایجاد می کند که مداخله زودهنگام می تواند جان انسان ها را نجات دهد. زمانی که سرطان در مرحله اول خود است، بیماران 80 تا 90 درصد شانس زنده ماندن دارند. اما اگر تا مرحله 4 شناسایی نشود، این اعداد به 10٪ تا 20٪ کاهش می یابد.

 

سلول های سرطانی متفاوت از سلول های سالم عمل می کنند و در حین کار و رشد، ترکیبات شیمیایی مختلفی ایجاد می کنند. اگر این مواد شیمیایی به ریه‌ها یا راه‌های هوایی بیمار راه پیدا کنند، می‌توان این ترکیبات را در تنفس بازدمی تشخیص داد.

 

سها گفت از نظر تئوری، شما می‌توانید در یک دستگاه تنفس کنید و آن دستگاه می‌تواند انواع سرطان‌های متعدد و حتی مرحله بیماری را تشخیص دهد و از هم متمایز کند.

 

ساها و تیمش به چند دلیل کار با ملخ ها را  انتخاب کردند. ملخ ها برای دهه ها به عنوان موجودات نمونه مانند مگس میوه به جامعه علمی خدمت کرده اند. محققان درک معناداری از حسگرهای بویایی و مدارهای عصبی مربوطه به دست آورده اند. در مقایسه با مگس میوه، سیستم بویایی ملخ ها بزرگتر هستند.

 

این ترکیب از ویژگی ها به محققان دانشگاه ایالتی میشیگان اجازه می دهد تا به راحتی الکترودها را به مغز ملخ متصل کنند. سپس دانشمندان پاسخ حشرات به نمونه های گاز تولید شده توسط سلول های سالم و سلول های سرطانی را ثبت کردند و سپس از این سیگنال ها برای ایجاد پروفایل های شیمیایی سلول های مختلف استفاده کردند.

 

این اولین بار نیست که تیم ساها روی چنین چیزی کار می کند. کریستوفر کانتاگ، در سال 2020، زمانی که در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس بود، تحقیقاتی را انجام داد که مواد منفجره را با ملخ ها شناسایی کرد، کاری که در کمیته جستجوی دانشگاه ایالتی میشیگان که ساها هدایت می کرد، نقش داشت.

 

یکی از تمرکزهای تحقیقاتی کانتاگ، درک این موضوع بود که چرا سلول‌های سرطان دهان در زیر میکروسکوپ‌ها و ابزارهای نوری تیمش ظاهری متمایز دارند. آزمایشگاه او متابولیت های مختلفی را در رده های سلولی مختلف پیدا کرد که به توضیح تفاوت های نوری کمک می کند. مشخص شد که برخی از آن متابولیت ها فرار هستند، به این معنی که می توانند در هوا منتقل شوند و بو بکشند.

 

حسگرهای ملخ تیم ساها پلتفرم مناسبی را برای آزمایش فراهم کردند. این حسگرها می‌تواند سلول‌های سالم را از سلول‌های سرطانی با استفاده از سه رده سلولی مختلف سرطان دهان متمایز کند.

 

کانتاگ گفت: «ما انتظار داشتیم که سلول‌های سرطانی متفاوت از سلول‌های طبیعی به نظر برسند. اما زمانی که این حشرات توانستند سه سرطان مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند، شگفت زده شدیم.»

 

محققان همچنین علاقه مند هستند که قدرت حس شیمیایی زنبورهای عسل را ازمایش کنند. تیم MSU در حال حاضر نتایج امیدوار کننده ای با استفاده از مغز زنبور عسل برای شناسایی نشانگرهای زیستی فرار سرطان ریه به دست آورده است.

منبع : https://phys.org/news/2022-08-locusts-human-cancer.html

نظر شما