راهبرد جدیدی برای تولید مواد مورد نیاز برای زیست‌الکترونیک

تاریخ : ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان موفق به ارائه مواد جدیدی برای ساخت ترانزیستورهای الکتروشیمیایی آلی با عملکرد بالاتر شدند.

زیست‌الکترونیک یک فناوری در حال ظهور نسل جدید است که شکاف بین سیستم‌های زیستی و الکترونیک را پر می‌کند. این سامانه‌ها برای استفاده در سیستم‌ها مراقبت‌های بهداشتی با کاربردهای عملی مانند دستگاه های پوشیدنی و کاشتنی  بسیار جالب توجه بوده که به دلیل انعطاف‌پذیری، سبک بودن و هزینه کم برای نظارت بر سیگنال‌های بدن، قابل استفاده هستند.

 

یک جزء کلیدی در زیست‌الکترونیک، ترانزیستور الکتروشیمیایی آلی است، زیرا ماده فعال قادر به هدایت و انتقال سیگنال‌های زیستی(یونی) و الکترونیکی است. همچنین استفاده از موادی که قادر به کارکرد با ولتاژ پایین (< 1 ولت) هستند بسیار مهم است تا اثرات مخربی بر سیستم‌های زیستی نداشته باشد. این مواد با حالت انباشتگی نامزدهای امیدوارکننده‌ای هستند که در برخی ولتاژ‌ها نقش عایق را دارند. ساختار شیمیایی این مواد نیز به راحتی کنترل می‌شود، که در تنظیم عملکرد و پایداری مواد برای مطابقت با کاربرد زیست‌الکترونیکی سودمند است.

 

محققان امپریال کالج لندن یک راهبرد جدید برای طراحی مواد ارائه کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان مواد جدید برای ترانزیستورهای الکتروشیمیایی آلی با عملکرد بالاتر تولید کرد.

 

به سادگی با افزودن یک گروه بلند غیرقطبی به زنجیره جانبی قطبی، که فاصله‌گر گروه آلکیل بلند نامیده می‌شود، هدایت یونی این ترکیب بدون کاهش رسانش الکترونیکی آن افزایش قابل توجهی می‌یابد. با یک واحد اهداکننده بلندتر در ستون اصلی ساختار، مورفولوژی فیلم بهبود یافته و جریان الکترونیکی سریع‌تر می‌شود. از طریق ترکیب این دو طرح مواد، آنها کنترل فضایی برهمکنش‌های ساختار یونی را برای کاهش تغییرات ساختاری نامطلوب و به حداکثر رساندن عملکرد و پایداری دستگاه نشان می‌دهند.

منبع : https://www.imperial.ac.uk/news/237316/material-strategy-efficient-bioelectronics/

نظر شما