مغز در دمای بالا کار می کند!

تاریخ : ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۲۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

از موتور ماشین گرفته تا قطعات موجود در کامپیوتر، زمانی که کار پیچیده‌تر می‌شود دمای درون سیستم افزایش پیدا می‌کند. حالا یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که این قضیه در مورد مغز انسان نیز درست است و مغز در دمایی بالاتر از چیزی که تا پیش از این تصور می‌کرده‌ایم کار می‌کند.

بعضی از مناطق تحتانیِ مغز می‌تواند دمایی نزدیک به 40 درجه‌ی سانتیگراد داشته باشد؛ البته این دما بستگی به جنسیت، ساعتی در روز که دما اندازه‌گیری شده و دیگر عوامل دارد. این دما را با دمای میانگین بدن که نزدیک به 37 درجه‌ی سانتیگراد است مقایسه کنید. این دما نشانگر ناکارامدی یا مشکل در مغز نیست و دانشمندان حتی به این نتیجه رسیده‌اند که دمای بالا نشانگرِ سلامتی مغز است. در آینده الگوهای غیرمعمول دمایی در مغز می‌تواند برای بررسی ضایعات مغزی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

به گفته‌ی «جان اونیل» یکی از نویسندگان این مقاله: «برای من عجیب‌ترین بخش این پژوهش جایی است که مغز می‌تواند به دمایی برسد که اگر اعضای دیگر بدن به آن دما برسند تب شدید به حساب می‌آید. این دماها پیش از این در کسانی که دچار ضایعات مغزی شده بودند اندازه‌گیری شده بود اما علت این دما به صدمات مغزی نسبت داده می‌شد.»

 

این تیم پژوهشی از روشی به نام اسپکتروسکوپیِ تشدیدیِ مغناطیسی (MRS) استفاده کرده است که به روشی غیر تهاجمی الگوهای شیمیاییِ مغز را توسط میدان مغناطیسی مورد بررسی قرار می‌دهد. چهل داوطلبِ سالم بین 20 تا 40 سال در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته‌اند و این اطلاعات با ساعت زیستی و ساعتی در روز که آزمایش انجام شده ترکیب شده است. دمای متوسط اندازه‌گیری شده در این آزمایش 38.5 سانتیگراد بود که بیش از دو درجه بیشتر از دمای زیر زبان بود. تفاوت‌هایی مانند جنسیت، سن و زمان قاعدگی در این اندازه‌گیری‌ها لحاظ شده است. مغز زنان بطور متوسط 0.4 سانتیگراد از مغز مردان داغتر بود که احتمالا حاصل از اثرات قاعدگی است. بیشترین دمای اندازه‌گیری شده 40.9 سانتیگراد بود. تغییرات دمایی در روز حدود یک درجه‌ی سانتیگراد است و لایه‌های بیرونی مغز بطور معمول خنک‌تر هستند.

 

«ما متوجه شدیم که دمای مغز بیش از رفتن به رختخواب در هنگام شب کاهش پیدا می‌کند و در هنگام روز به بیشترین مقدار خود می‌رسد. دلایل خوبی در دست است که این نوع تغییر دمایی در مغز را نشانه‌ای از سالم بودن مغز بدانیم. پژوهش‌ها در این مورد همچنان ادامه دارد.»

 

پژوهشگران موفق شدند تا از نتایج تحقیقات خود یک نقشه‌ی چهار بعدی از مغز تهیه کنند. در حالی که هنوز لازم است تا اطلاعات بیشتری از مغز انسان‌های بیشتری بدست آوریم اما با این حال دانشمندان امیدوارند که این نقشه‌ی چهار بعدی به عنوان منبعی برای بررسی مغز سالم انسان مورد بررسی قرار بگیرد. آزمایش‌های بیشتری که بر روی کسانی با صدمات مغزی انجام شد نشان داد که دمای مغز در این افراد بین 32.6 تا 42.3 سانتیگراد در نوسان است.

 

به نظر می‌رسد دمای مغز با افزایش سن افزایش پیدا کند و کنترل کردنِ این دما برای داشتن یک ذهن سالم ضروری به نظر می‌آید.

برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

منبع : isef

نظر شما