پیشنهاد دو طرح برای ساخت نانوربات‌های مبتنی بر DNA

تاریخ : ۰۳ خرداد ۱۴۰۱

تعداد بازدید : ۱۵۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان چینی دو طرح جدید برای ساخت نانوربات‌های مبتنی بر DNA ارائه کردند که می‌تواند کاربردهای وسیعی در پزشکی و فناوری‌نانو داشته باشد.

یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور یانگ لیانگ بائو از مؤسسه علوم فیزیکی هیفی  (HFIPS) در آکادمی علوم چین اخیراً دو مدل مفهومی از ربات‌های DNA هوشمند را پیشنهاد کرده است که می‌توانند در صورت ساخته شدن به تقویت غیرخطی بدون نشت تبدیل کمک کنند. نتایج این تحقیق در قالب مقاله‌ای در Nanoscale Horizons منتشر شده است.

تقویت سیگنال غیرخطی DNA دارای ارزش کاربردی منحصر به فردی در فناوری نانو و نانوپزشکی است. با این حال، پیشرفت در این مسیر به دلیل فقدان مدل‌های طراحی اجزای مؤثر با مشکل مواجه شده است.

در این مطالعه، دو مدل مفهومی با استفاده از اصول طراحی نوآورانه در روش‌شناسی جدید برای اولین بار طراحی شد.

این دو مدل از دستکاری‌کننده‌های چند منظوره، اعتبارسنجی ماشه (trigger validator)، کنترل‌کننده‌های مسیر مقاوم در برابر نشت و موتورهای مونتاژ خودکار تشکیل شده‌اند. هنگامی که این سامانه در معرض یک ماشه صحیح قرار می گیرد، یک رویداد آبشاری آغاز می شود که باعث می شود برنامه تعبیه شده به سمت تقویت غیر خطی برود.

این مطالعه طرح جدیدی را برای طراحی تقویت‌کننده‌های سیگنال پیشرفته و پلت‌فرم‌های هوشمند دارورسانی هدفمند ارائه می‌کند و کاربردهای آنها را در فناوری نانو و نانوپزشکی ارتقا می‌دهد.

این تحقیق توسط بنیاد ملی علوم چین، پروژه تحقیقاتی علوم طبیعی دانشگاه ها در استان آنهویی و غیره حمایت شده است.

منبع : https://www.miragenews.com/novel-dna-robots-designed-for-swarming-into-786907/

نظر شما