استارت‌آپ دبیوبیوتک با دی‌آی‌‌سی (DIC) همکاری می‌کند تا رویکرد جدید و "بدون سلول" را برای تولید رنگ‌های غذایی طبیعی کشف کند.

تاریخ : ۱۵ آبان ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۱۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

استارتاپ دبیو بیوتک (Debut-Biotech) واقع در سن دیگو با ادعای بیوسنتز رنگ‌های طبیعی نادر یا غیرقابل دسترس، برای توسعه‌ی ترکیبات رنگی در پلتفرم جدید تولید زیستیِ بدون سلول، با شرکت فاین کمیکال دی‌آی‌سی همکاری می‌کند.

اگرچه با پیشرفت شیمی سنتزی، اولین رنگ‌های خوراکی که منشاء گیاهی داشتند، با رنگ‌های مصنوعی پتروشیمیایی جایگزین شدند اما رنگ‌های طبیعی دوباره طرفدار پیدا کرده‌اند و تولیدکنندگان به گیاهان یا در بعضی موارد به میکروارگانیسم‌های تک سلولی روی آوردند که به صورت طبیعی رنگ‌دانه‌هایی با رنگ‌های ویبرانت تولید می‌کردند (باکتری‌ها برای کاروتنوئید‌های پرتقالی، اسپیرولینا برای طیف‌های آبی و غیره). اما استخراج رنگ از گیاهان همیشه عملی و پایدار نیست و تخمیر میکروبی همیشه نمی‌تواند آنچه صنایع غذایی می‌خواهد را تولید کند. بنیان‌گذار و مدیرعامل دبیو بیوتک، جاشوا بریتن می‌گوید: "بسیاری از ترکیبات فوق‌العاده‌ای که ما در طبیعت پیدا می‌کنیم پیچیده‌تر از آن هستند که داخل یک سلول ساخته شوند، بنابراین همچنان آن را از گیاهان استخراج می‌کنیم.

ما متوجه شدیم فناوری‌مان می‌تواند به سخت‌ترین و ارزشمندترین ترکیبات رنگی بازار ارزش واقعی بیافزاید، چراکه پلتفرم بدون سلول ما، قفل مرحله‌ی پیچیدگی و پایداری که قبلا در فرآوری رنگ غیر قابل دسترس بود را باز می‌کند. ما در هر معیاری شامل هزینه، کیفیت، پایداری و سرعت بهتر عمل می کنیم علاوه بر اینکه رنگ‌هایی با گستره‌ای از فواید عملکردی تولید می‌کنیم. در حالی که تکنیک‌های استخراج و تخمیر در پایداری و کارایی تولید رنگ پیشرفت‌هایی ایجاد کرده‌اند، این تکنیک‌ها أساسا پیشرفت‌های تدریجی داشته‌اند."

بریتن که دبیو بیوتک را اوایل سال 2019 تاسیس کرده معتقد است رویکرد بدون سلول آن‌ها، اجازه تولید طیف رنگ‌هایی که منشا طبیعی ندارند را خواهد داد زیرا می‌توان رویکردهای مختلف ساخت رنگ را به سرعت آزمایش‌کرد. آن‌ها به دنبال راه‌حل‌هایی همچون اصلاحات جزئی روی محصول هستند که بتواند برای کاربردهای مختلف، مثلا، قرمز پررنگ را به صورتی کم‌رنگ تغییر دهد. مصرف‌کنندگان در عین انتظار از رنگ‌های قوی در غذاها یا محصولات شخصی‌شان، توقع بی‌خطر و پایداری نیز از آن‌ها دارند.

قرارداد مشارکت چندین میلیون دلاری چند ساله بین دبیو بیوتک و دی‌آی‌سی، هر دو شرکت را قادر می‌سازد تا برای توسعه و تولید ترکیبات رنگی طبیعی در صنایع مختلف، از صنایع غذایی و آرایشی گرفته تا محصولات بهداشتی، از رویکردهای پیشرفته‌ی فرآوری زیستی استفاده کنند.

نظر شما