در مورد کامپیوترهای نسل بعد چه می‌دانید؟

تاریخ : ۱۰ آذر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۷۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در حال حاضر کامپیوترهای کلاسیک به صورت تجاری در دسترس هستند اما به جز اینها، کامپیوترهای دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد که از جمله آنها کامپیوتر هیبریدی، کوانتومی و فوتونی است که این کامپیوترها احتمال نسل بعدی سامانه‌های محاسباتی خواهند بود.

کامپیوترهای کلاسیک که همین سیستم‌های محاسباتی پیش روی ما هستند که براساس سیستم صفر و یک کار می‌کنند. اما این کامپیوترها محدودیت‌های محاسباتی دارند و دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند طی 30 سال آینده کامپیوترهای نسل جدید جایگزین آنها شوند.

 

اولین نوع از کامپیوترهای نسل بعد، کامپیوترهای فوتونی هستند. ایده‌ی  پشت آن‌ها این است که به‌جای الکتریسیته از فوتون‌ها برای پردازش استفاده شود.

الکترون‌ها می‌توانند با سرعت بالایی حرکت کنند، اما فوتون‌ها می‌توانند با سرعت نور حرکت کنند. این یعنی (از نظر تئوری) می‌شود سیستمی کامپیوتری ساخت که بتواند اطلاعات را با سرعت نور مدیریت کند. محققان شرکت IBM و انستیتوی علم و تکنولوژی اسکولکوو (Skolkovo) به‌تازگی نوعی سوئیچ فوتونی را توسعه داده‌اند که در واقع دستگاهی است که قابلیت استفاده به‌جای ترانزیستورهای سیلیکونی را دارد. کامپیوترهای فوتونی می‌توانند تا هزاران بار از قدرتمندترین ابر کامپیوترهای باینری امروزی باشند، این سامانه‌ها با مصرف انرژی یک صدم کامپیوترهای کلاسیک، شاید هزار برابر سریع‌تر از آنها باشند. البته هنوز این سامانه‌ها ساخته نشده و در مراحل اول توسعه خود قرار دارند.

 

کامپیوترهای کوانتومی گزینه دوم برای نسل بعد بوده که در آنها سیستم کیوبیت استفاده می‌شود. نمونه‌های آزمایشگاهی این کامپیوترها ساخته شده و شرکت‌هایی نظیر IBM و گوگل در حال رقابت برای بهبود این سیستم‌ها هستند. کامپیوترهای کوانتومی از کامپیوترهای فوتونی به ما نزدیک‌تر بوده و شاید طی دو دهه آینده شاهد رواج آنها باشیم.

 

کامپیوترهای هیبریدی سومین گزینه برای نسل بعد کامپیوترها هستند. در آنها از هم‌افزایی کامپیوترهای فوتونی با سیستم‌های کوانتومی استفاده شده است. در واقع با ادغام این دو سامانه یعنی سیستم‌های کوانتومی و فوتونی می‌توان به این کامپیوترها رسید.

 

منبع : https://thenextweb.com/news/4-computer-systems-future-what-well-use-them-for

نظر شما