چگونه ربات DNA را برنامه دهی کنیم تا وارد غشاء شود؟

تاریخ : ۲۴ مهر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران راهبردی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان رباتهایی از جنس DNA را برای وارد شدن به غشاء سلول برنامه دهی کرد. این ربات ها کاربردهای متعددی در حوزه درمان دارند.

دانشمندان چگونگی دستیابی DNA به بهترین نحو تعامل با غشای بدن ما را بررسی کرده و مسیر تازه‌ای را برای ایجاد "کامپیوترهای زیستی کوچک" باز کردند. این کامپیوترها می‌تواند در قطرات ایجاد شده و همچنین این فناوری پتانسیل استفاده درزیست‌حسگرها و واکسن های mRNA را دارد.

 

دکتر متیو بیکر از دانشگاه نیوساوث‌ولز و دکتر شلی ویکام از دانشگاه سیدنی رهبری این مطالعه را بر عهده داشتند که نتایج آن در نشریه Nucleic Acids Research منتشر شده است.

 

این نتایج بهترین روش طراحی و ساخت "نانوساختارهای" DNA را برای دستکاری موثر لیپوزوم‌های مصنوعی ارائه می‌دهد. لیپوزوم‌های مصنوعی حباب‌های کوچکی هستند که به طور رایج برای انتقال داروهای ضدسرطان و سایر بیماری‌ها استفاده می‌شوند. با اصلاح شکل، تخلخل و واکنش پذیری لیپوزوم‌ها، کاربردهای بسیار بیشتری در این ساختار به وجود می‌آید و می‌توان از آنها در حوزه‌هایی مانند ساختن سیستم‌های مولکولی کوچک که محیط خود را حس کرده و به سیگنال رهاسازی محموله‌های داروی پاسخ می دهند، استفاده کرد.

 

دکتر مت بیکر  از محققان این پروژه می‌گوید که در این مطالعه چگونگی ساختن "بلوک‌های کوچک" از DNA ارائه شده است و نحوه برچسب گذاری بهتر این بلوک‌ها با کلسترول برای چسبیدن آنها به چربی‌ها مشخص شده است. لیپیدها ترکیبات اصلی مورد  استفاده در سلول‌های گیاهی و جانوری هستند.

 

دکتر بیکر می‌گوید:«یکی از کاربردهای اصلی مطالعه ما حسگری زیستی است. شما می‌توانید چند قطره از این محلول را برای یک نفر مورد استفاده قرار دهید، این قطرات در بدن حرکت می‌کند، محیط را پایش کرده و نتیجه‌ای را ارائه می‌دهد.»

 

فناوری نانو لیپوزومی با استفاده از لیپوزوم‌ها در  واکسن‌های RNA مانند واکسن‌های ضدکرونای فایزر و مادرنا مورد توجه قرار گرفته است.

 

دکتر بیکر می گوید: «این کار روش‌های جدیدی را برای قرار دادن لیپوزوم‌ها در محل خود و سپس بازکردن آنها در زمان مناسب نشان می دهد. ما به راحتی می توانیم اجزای مختلف را داخل و خارج کرده و نحوه کار آنها را تغییر دهیم.»

 

پیش از این دانشمندان برای یافتن شرایط بافر مناسب برای لیپیدها و لیپوزوم‌ها تلاش می‌کردند تا مطمئن شوند که نانوساختارDNA آنها به لیپوزوم ها چسبیده است.

 

آنها همچنین با بهترین روش DNA را با کلسترول مزین می‌کردند که این ساختار تا نه تنها به غشا برود بلکه تا آنجا که لازم است در آنجا بماند.

 

بیکر  می‌گوید: «ما همه این موارد را بررسی کردیم و نشان دادیم که می‌توانیم شرایط مناسبی را برای ساختارهای DNA ایجاد کنیم تا به طور قابل اعتماد به لیپوزوم‌ها متصل شوند و کاری  که لازم را انجام دهند.»

منبع : https://phys.org/news/2021-10-dna-robots-prod-cell-membranes.html

نظر شما