حسگری روی پوست برای رصد مداوم قند خون

تاریخ : ۲۲ مهر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۵۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از شرکتهای نوپا اقدام به ساخت حسگر قابل پوشیدن کرده که روی پوست قرار گرفته و می تواند قند خون را بدون نیاز به سوراخ کردن پوست اندازه گیری کند.

گراف‌ویر در حال توسعه یک ابزار پوشیدنی در سطح پوست است که از گرافن ساخته شده است.

این حسگر کوچک، تقریباً به اندازه یک ساعت اپل است  اما قطعه کلیدی این فناوری در واقع در قسمت پایینی قرار دارد.

راجاتش گودیباند می‌گوید: «این بودجه بر کمک به شرکت در جهت بررسی اعتبار سنجی، تکمیل یک آزمایش محوری و دریافت مجوز از FDA متمرکز خواهد بود.

اورشیت پاریخ، سرپرست سرمایه گذاری زیست شناسی مهندسی میفیلد می‌گوید: «مشکل اصلی این بوده است: آیا می‌توانید بدون استفاده از وسایلی نظیر سوراخ کردن پوست و بیرون آوردن خون، واقعاً بدانید که در خون شما چه اتفاقی می‌افتد. ما فکر می کنیم احتمالاً  گراف‌ویر یکی از اولین شرکت‌هایی است که در واقع محصولی را عرضه کرده است که می‌تواند به صدها میلیون نفر برای حل این مشکل کمک کند.»

نظارت مداوم بر قند یکی از مشکلات در جامعه افراد مبتلا به دیابت بوده است. چندین ابزار مانیتور مداوم گلوکز در سال‌های اخیر تأیید شده است، مانند FreeStyle Libre، که توسط FDA در سال 2017 تأیید شده است. این دستگاه از یک فیلامان زیر جلدی روی یک پچ بهره‌مند استکه که روی باز برای اندازه گیری سطح گلوکز استفاده می‌شود.

این دستگاه‌ها برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 (افرادی که بدن آنها انسولین کمی تولید می‌شود یا هیچ انسولینی ندارند) مزایای زیادی دارد. انجمن دیابت آمریکا خاطرنشان می‌کند که اکثر افرادی که به طور مرتب انسولین تزریق می‌کنند باید تشویق شوند تا در دستورالعمل‌های 2020 خود از فناوری‌های گلوکز خودکنترلی، از جمله مانیتورهای مداوم گلوکز استفاده کنند.

در مورد افراد مبتلا به دیابت نوع II (حدود 34 میلیون آمریکایی) یا افرادی که به طور مرتب انسولین تزریق نمی کنند، بحث بیشتری وجود دارد. برخی استدلال می‌کنند که نظارت منظم بر کلوگز برای این جمعیت ارزش ندارد. به عنوان مثال، یک مطالعه پزشکی داخلی JAMA در سال 2017 نشان داد که خودکنترل معمولی گلوکز باعث نمی شود که افراد پس از یک سال سطح A1c خود را (یک نشانگر کلیدی دیابت) بهبود بخشند. با این وجود، انجمن دیابت آمریکا خاطرنشان می‌کند که در صورت استفاده صحیح، مانیتورهای مداوم گلوکز همراه با انسولین درمانی، می‌تواند برای این افراد نیز ابزار مفیدی باشد.

حسگر گراف‌ویر از یک روش مبتنی بر فناوری نانو برای نظارت مداوم بر گلوکز برخوردار است. راجاتش گودیباند می‌گوید، برخلاف دیگر مانیتورهای مداوم گلوکز، که ممکن است برای ارزیابی قند خون به یک فیلامان کوچک جمع شونده نیاز داشته باشد، این دستگاه به هیچ وجه پوست را سوراخ نمی‌کند.

منبع : https://techcrunch.com/2021/10/04/graphwear-closes-20-5m-series-b-for-a-needle-free-nanotech-powered-glucose-monitor/

نظر شما