آزمایشگاه روی تراشه برای شناسایی سریع و دقیق نمونه های کم ویروسی

تاریخ : ۱۷ مهر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۵۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به تازگی ابزاری مبتنی بر آزمایشگاه روی تراشه برای تشخیص کرونا ساخته شده است. این دستگاه یک پلتفرم قابل حمل بوده که توسط مهندسان دانشگاه تگزاس در آستین ایجاد شده است که می تواند مقادیر کمی ویروس را در یک نمونه تشخیص دهد.

یک پلتفرم قابل حمل تشخیص بیماری می‌تواند به پرسنل پزشکی کمک کند تا موارد بدون علامت کرونا را سریع تشخیص داده و انواع بیماری‌های دیگر را که در مراحل اولیه تشخیص آنها دشوار است را آزمایش کنند.

 

پلتفرم "آزمایشگاه روی تراشه" که توسط مهندسان دانشگاه تگزاس در آستین ایجاد شده است می‌تواند مقادیر کمی ویروس را در یک نمونه تشخیص دهد. یک تراشه واحد می‌تواند ده ها یا حتی صدها بیمار را سریعتر و با هزینه کمتری نسبت به روش‌های آزمایش فعلی آزمایش کند.

 

ری چن، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده مهندسی کاکرل می گوید: «به جای اینکه افراد را به بیمارستان ها ببریم، که همیشه در مناطق دورافتاده امکان پذیر نیست، می توانیم بیمارستان را به خانه مردم منتقل کنیم.»

 

این تیم تحقیقاتی، نمونه اولیه‌ای از پلتفرم تشخیصی را با هدف عرضه آن به بازار ایجاد کرده است. محققان بیش از هفت سال بر روی این پلتفرم کار کرده‌اند و در مقاله جدیدی که در Applied Physics Review منتشر شده، روش خود را با سایر روش‌های پیشرفته آزمایشی مقایسه کردند. در این پروژه محققان استارت‌آپ امگا اپتیکس (Omega Optics) مستقر در آستین نیز مشارکت داشتند، شرکتی که توسط چن تأسیس شده تا روی ساخت اجزای ادوات فوتونیک کار کنند.

 

مزیت اصلی این پلتفرم قابلیت حمل بودن آن است. البته محصولات تشخیصی قابل حمل دیگری نیز در بازار وجود دارد. با این حال، پلتفرم چن بیشتر شبیه به فناوری آزمایش بالینی است، که به اندازه بسیار کوچکتر کاهش یافته است. سایر پلتفرم‌های تشخیصی با سطوح مشابه دقت و حساسیت، بزرگتر و حجیم تر بوده و نمی‌توان آنها را از بیمارستان یا مرکز درمانی خارج کرد.

 

این پلتفرم همچنین توانایی تشخیص دقیق نمونه‌های بسیار رقیق را که از افراد دارای مقادیر کم ویروس در بدن، استخراج می‌شود، را دارد.این موضوع برای تشخیص کرونا بسیار مهم است، زیرا بسیاری از موارد بدون علامت به دلیل عدم امکان تشخیص مقادیر کرم از بار ویروسی، از دست کادر درمان بدون تشخیص رد می‌شود.

منبع : https://news.utexas.edu/2021/09/09/portable-lab-on-a-chip-diagnostic-platform-can-rapidly-test-dozens-of-people-for-covid-19/

نظر شما