استفاده از دستگاه میکروسیالی برای توسعه فناوری mRNA

تاریخ : ۱۹ تیر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۱۷۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان ابزار میکروسیالی ساختند که می‌تواند فناوری نانوذرات لیپیدی حاوی mRNA را برای اهداف درمان ارائه دهد. محصول خروجی این دستگاه اثربخشی بیشتری نسبت به نانوذرات لیپیدی دارای mRNA فعلی دارد.

واکسن های ضدکرونا که در حال حاضر استفاده می شوند با سرعت بی سابقه‌ای تولید شده اند، اما فناوری mRNA که در برخی از آنها استفاده شده است، یک داستان موفقیت چشمگیر با خود به همراه دارد. از آنجا که هر رشته mRNA مورد نظر می تواند به مقدار زیاد سنتز شود، یکی از بزرگترین موانع در انواع روش‌های درمانی mRNA توانایی بسته بندی این توالی‌ها در نانوذرات لیپیدی است که آنها را به سلول‌ها منتقل می‌کند.

 

به تازگی به لطف فناوری توسعه یافته توسط مهندسان زیستی و محققان پزشکی در دانشگاه پنسیلوانیا، ممکن است به زودی افزایش صد برابری در میزان تولید میکروسیالات فعلی امکان پذیر باشد.

 

در این پروژه محققان یک دستگاه میکروسیالی حاوی 128 کانال که به طور موازی کار می‌کنند، ساختند. کانال‌ها مقدار دقیق لیپید و mRNA را مخلوط می‌کنند و اساساً نانوذرات چربی را روی یک خط مونتاژ کوچک سازی می‌کنند.

 

افزایش سرعت ممکن است تنها مزیت این طراحی نباشد. به طور دقیق‌تر، کنترل اندازه ذرات نانو می‌تواند درمان‌ها را موثرتر کند. محققان نانوذرات لیپیدی تولید شده توسط دستگاه خود را در یک مطالعه  روی موش آزمایش کردند و نشان دادند که محصول تولیدی آنها می تواند توالی RNA درمانی با فعالیت چهار تا پنج برابر بیشتر از آنچه که با روش های معمول ساخته شده است، ارائه دهد.

 

این مطالعه توسط مایکل میچل، استادیار نوآوری در گروه مهندسی زیستی مهندسی پنسیلوانیا، و دیوید ایسادور، دانشیار گروه مهندسی زیستی مهندسی، به همراه سارا شپرد، دانشجوی دکترا در این دانشگاه، انجام شد.

 

نتایج این پروژه در مجله Nano Letters منتشر شده است.

 

میچل می گوید: «ما معتقدیم که این فناوری میکروسیالی نه تنها می‌تواند نقشی اساسی در تولید واکسن‌های ضدکرونا فعلی داشته باشد، بلکه برای تامین نیازهای فراوان پیش روی ما که فناوری mRNA در کلاس‌های دیگری از داروهای پزشکی مورد احتیاج است، این فناوری قابل استفاده خواهد بود.»

 

منبع : https://phys.org/news/2021-07-microfluidic-device-mrna-nanoparticles-faster.html

نظر شما