آیا «ماموت پشمالو» به کره زمین باز می گردد؟

تاریخ : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۹۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه هاروارد با وارد کردن DNA یک ماموت پشمالو در سلول‌های فیل، به دنبال احیاء ماموت‌های منقرض شده هستند.

چندی پیش جسد یک ماموت پشمالو در یخچال‌های سیبری پیدا شد که قدمت آن به 39 هزار سال پیش باز می‌گردد. انبوهی از موی متمایزکننده این حیوان پس از به دام افتادن تا زمان کشف آن، به طور قابل‌توجهی مصون مانده است.

 

نمونه‌های خون این ماموت نیز در درون یخ واقع در بخش زیرین جسد پیدا شد. به گفته تیم روسی کاشف آن، این ماموت هنگام مرگ بین 50 تا 60 سال سن داشته است. بخش‌هایی از این جسد از جمله موهای آن به دلیل انجماد کامل به مدت هزاران سال به خوبی محفوظ مانده‌اند. با این حال، نیم‌تنه فوقانی و دو ران آن که در خاک قرار داشتند، توسط درندگان ماقبل تاریخ و مدرن جویده شده‌ و تقریبا هیچ اثری از آن باقی نمانده است.

 

حال دانشمندان به دنبال استفاده از این ماموت برای انقراض‌زدایی از ماموت‌ها هستند، ایده آنها استفاده از توالی‌یابی DNA و سپس ویرایش ژن‌های فیل و قرار دادن ژن‌های ماموت روی ژنوم فیل است تا در نهایت سلولی ساخته شود که استخوان‌بندی ژنوم آن مربوط به فیل است اما ژن‌های ماموت روی آن ویرایش شده است.

 

فیل و ماموت 99.6 درصد مشابهت ژنتیکی دارند که این رقم از شباهت انسان و شانپانزه‌ها (99 درصد) نیز بیشتر است. بنابراین شاید بتوان از این مشابهت برای ویرایش ژن‌های فیل و قرار دادن ژن‌های ماموت استخراج شده از این «ماموت پشمالو» یافت شده در سیبری استفاده کرد.

 

به تازگی دانشمندان دانشگاه هاروارد گام کوچکی به سوی این هدف برداشته و DNA یک ماموت پشمالو را در سلول‌های فیل پرورش یافته در آزمایشگاه وارد کرده‌ اند.

 

محققان از روش ویرایش ژن موسوم به CRISPR برای قرار دادن ژن‌های ماموت مسئول ایجاد گوش‌های کوچک، چربی زیرپوستی، طول و رنگ مو در DNA سلول‌های پوست فیل استفاده کرده‌اند. قرار دادن DNA ماموت در سلول‌های فیل تنها یک گام اولیه در فرآیند طولانی بازیابی این موجودات محسوب می‌شود. محققان در مرحله بعدی نیازمند شناسایی راهی برای تبدیل سلول‌های ترکیبی به بافت‌های خاص هستند تا ویژگی‌های بروز یافته توسط آنها را بررسی کنند؛ برای‌ مثال دانشمندان باید اطمینان یابند که ژن‌های ماموت‌ها به تولید مو با رنگ و بافت درست می‌پردازند. پس از آن دانشمندان قصد دارند این سلول‌ ها را در یک رحم مصنوعی پرورش دهند؛ اگر آنها بتوانند این سلول‌های ترکیبی فیل-ماموت را زنده نگهدارند، امیدوارند بتوانند فیل‌هایی تولید کنند که در آب‌ و هوای سرد دوام می‌آورند.

 

البته در صورت تحقق این رویا، آنچه که به دست می‌آید یک فیل یا یک ماموت نیست، شاید بتوان آن را ترکیبی از فیل و ماموت دانست.

 

 

نظر شما