گوشت پاک؛ فناوری که در حال تجاری‌سازی است

تاریخ : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۸۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از شرکت‌های فعال در حوزه گوشت کشت شده، با استخدام یکی از دانشمندان حوزه سلول‌های بنیادین، گام موثری در مسیر توسعه این فناوری برداشته است.

در سال 2009 ، مجله تایم گوشت کشت شده را یکی از 50 اختراع برتر سال اعلام کرد که یکی از دلیل آن، پتانسیل مهار اثر کربن در کشاورزی است. این ایده امیدوار کننده از آن زمان به یک صنعت پر رونق تبدیل شده است. از زمانی که محقق هلندی ، مارک پست ، اولین همبرگر پرورش یافته آزمایشگاه را در سال 2013 آغاز کرد، یک همبرگر 325،000 دلاری با "عطر و طعم شدید" که دو سال طول کشید تا آماده شود، نزدیک به 60 شرکت در سراسر جهان به دنبال رشد گوشت کشت شده هستند. گوشت پرورشی فقط در سه ماهه اول سال 2020 ، 189 میلیون دلار سرمایه جذب این شرکت‌ها کرده است.

 

اکنون که این فناوری از رویای محیط آزمایشگاه خارج شده و در حال ورود به صنعت است، چه چیزی مانع از عرضه گوشت آزمایشگاهی در یک سوپرمارکت‌ می‌شود؟

 

مانع اصلی هزینه است که مربوط به چیزی است که در تجارت به عنوان "مشکل مقیاس پذیری" شناخته می شود. هر تخته گوشت یک موزاییک پیچیده از میلیاردها سلول از انواع مختلف سلول های عصبی، فیبرهای عضلانی، سلول‌های چربی و غیره است که به یک برش از این گوشت طعم و بافت خاص خود می بخشند.

 

محققان سال‌ها در حال بررسی چگونگی رشد و نگهداری محیط کشت سلول‌ها برای تهیه وعده‌های غذایی در مقیاس انبوه هستند. متأسفانه، سلول‌های بالغ که گوشت را تشکیل می دهند ، فقط قبل از از دست دادن نیروی جوانی قادر به تقسیم تعداد مشخصی هستند، پدیده ای که به عنوان "پیری" شناخته می‌شود.

 

نوآوری جدیدی توسط یک گروه تحقیقاتی ارائه شده که روش بسیار متفاوتی دارند. آنها از ترکیب سلول‌های خاصی از سلول‌های بنیادی، معروف به سلول‌های بنیادی پرتوان با ترفندهای مهندسی ژنتیک استفاده کردند. سلول‌های بنیادی پرتوان اغلب "سلول‌های اصلی" بدن نامیده می شوند زیرا می توانند به هر نوع سلولی متمایز شوند. حتی این سلول ها می توانند به طور بی وقفه تقسیم شوند. از نظر تئوری یک منبع بی حد و اندازه از سلول را برای پیش تولید سلول های مورد علاقه محققان فراهم می کنند. تمایز از یک سلول بنیادی توانمند به یک نوع سلول بالغ ممکن است ماه ها طول بکشد، اما متخصص مغز و اعصاب مارک کوتر یک روش ژنتیکی را کشف کرد که روند کار را به چند روز کاهش می دهد.

 

 فناوری مارک کوتر، با نام opti-ox، دریچه هایی برای ساده سازی تولید میلیاردها سلول به انتخاب شما باز کرده است. در حالی که Opti-ox برای ایجاد یک منبع نامحدود و سازگار با سلول‌های عصبی انسانی برای تحقیقات ایجاد شد، توانایی آن در صنعت گوشت پاک توجه دن لوئینینگ، بنیانگذار استارت آپ میت‌ابل (Meatable) در هلند را به خود جلب کرد. چالش بزرگ برای آنها تبدیل این سلول‌های بنیادی حیوانی به چیزی بود که مصرف کنندگان می‌توانند بخورند.

 

آنها همکاری خود را با یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی کلر گوانتانتین زیست شناس bit.bio آغاز کردند. گوانتانتین، یک متخصص سلول‌های بنیادی توانمند، قبلاً هرگز روی گوشت کشت نشده کار نکرده بود و اکنون در صف مقدم دستیابی به موفقیت بزرگ بود.

 

گوانتانتین در حوزه زیست پزشکی فعال است و در حال بررسی چگونگی استفاده از سلول‌های بنیادی پرتوان برای درمان برخی از لامینوپاتی‌ها است، گروهی از اختلالات ژنتیکی نادر ناشی از جهش در ژن‌ها که از یکپارچگی ساختاری هسته سلول پشتیبانی می کنند.

 

اتفاق خوب برای گوانتانتین این بود که bit.bio در جستجوی یک محقق بود تا بتواند چگونگی تمایز سلول‌های بنیادی قدرتمند را به عضله و سلول‌های چربی مورد نیاز برای تهیه گوشت بررسی کند.

پس از ماه‌ها بررسی، آزمایش دستور العمل‌های مختلف برای محیط رشد و آزمایش شرایط مختلف محیطی، گوانتانتین توانست فرمول مناسبی را برای رشد یک استخر به ظاهر بی پایان از سلول‌های بنیادی قدرتمند و سالم پیدا کند. او تأکید می کند: "این کار بسیار جالب بود و ... بدون مشارکت افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند، هیچ اتفاقی نمی افتاد.»

منبع : https://massivesci.com/articles/opti-ox-bit-bio/

نظر شما