توالی‌یابی به درمان بیماری سِل مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک کمک کرد

تاریخ : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۹۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نشان دادند که با استفاده از توالی‌یابی می‌توان درمان موثرتری برای افراد مبتلا به بیماری سل ارائه کرد، کسانی که دچار عفونت سل مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک شده‌اند.

سل شایع‌ترین بیماری عفونی باکتریایی در سطح جهان است که منجر به مرگ می شود. Mycobacterium tuberculosis ، عامل بیماری‌زای سل، دارای ویژگی‌های خاصی است. یکی این‌که خیلی آهسته تکثیر پیدا می‌کند. در حالی که سایر پاتوژن‌های معمولی مانند پنوموکوک را می توان با رشد آنها در آزمایشگاه میکروبیولوژیک در 72 ساعت اول تشخیص داد، اما باکتری‌های سل معمولاً این گونه نبوده، بنابراین اغلب یک تا دو ماه طول می کشد تا اثربخشی داروهای جداگانه آزمایش شود.

 

آزمایش‌های تعیین کارایی برای درمان موثر سل مقاوم به چند دارو (MDR-TB)، که به طور فزاینده‌ای در حال گسترش است، ضروری است. در این موارد، پاتوژن نسبت به بهترین داروهای سل، ریفامپیسین و ایزونیازید مقاوم شده، یعنی غیر حساس است. این به دلیل تغییر در ژنوم باکتری است، جهشی که تقریباً همیشه در همان نقاط ژنوم اتفاق می افتد. درمان MDR-TB طولانی، پرهزینه و اغلب با عوارض جانبی همراه است.

 

برای انتخاب آنتی بیوتیک‌ها در یک درمان ترکیبی، پزشکان تاکنون به نتایج آزمایش دارو پس از کشت وابسته بوده‌اند. پروفسور کریستف لانگ، هماهنگ کننده مطالعه بالینی در مرکز تحقیقات بورستل، توضیح می دهد: «در حال حاضر 15 دارو برای درمان در دسترس است که حداقل چهار دارو به صورت ترکیبی استفاده می شود.»

 

به منظور تسریع در انتخاب موثرترین آنتی بیوتیک‌ها ، دانشمندان DZIF در مرکز تحقیقات بورستل، به رهبری پروفسور استفان نیمان، کاتالوگ جهش‌هایی در ماده ژنتیکی باکتری‌های سل ارائه کردند که اجازه می دهد مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری‌ها در برابر همه داروها به وجود آید. این جهش‌های موجب می‌شوند تا برخلاف بسیاری از باکتری‌های دیگر، مواد ژنتیکی باکتری‌های سل با گذشت زمان به سختی تغییر کنند. ژنوم باکتری سل تقریباً 4/4 میلیون عنصر سازنده (جفت باز) دارد که اطلاعات مربوط به 4000 ژن را در خود ذخیره می کند.

 

هانس-پیتر گروبل، دانشجوی پزشکی و عضو تیم کریستوف لانگ، با حمایت همکاری نیکلاس کهلر، پروفسور ماتیاس مرکر نتایج پیش بینی مقاومت آنتی بیوتیکی را از طریق تجزیه و تحلیل کلی ژنوم این باکتری بررسی کردند. محققان با استفاده از باکتری سل از 70 بیمار مبتلا به MDR-TB تحت درمان در بخش پزشکی بورستل، پیش بینی مقاومت آنتی بیوتیکی را با نتایج آزمایش واقعی مقایسه کردند. آنها در این پروژه با پروفسور فلوریان ماورر، رئیس آزمایشگاه مرجع ملی باکتری‌های سل در بورستل، همکاری کردند.

 

 دانشمندان همچنین بررسی کردند که آیا ترکیب‌های قابل اعتمادی از داروها برای درمان MDR-TB بر اساس پیش بینی ماده ژنتیکی باکتری قابل تهیه است.

 

    هانسپیتر گروبل، دانشجوی پزشکی و دانشجوی دوره دکتری DZIF می‌گوید: « نود و نه درصد از تمام داروهای ترکیبی که براساس نتایج پیش‌بینی‌های مولکولی از ماده ژنتیکی باکتری‌های سل ارائه کردیم، با توجه به آزمایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی میکروبیولوژیکی موثر بوده است.»

 

 

در حال حاضر، روش‌های مولکولی ارزان و سریع هستند. در حالت ایده‌آل، بیماران می‌توانند در هفته اول تشخیص سل، درمان اختصاصی MDR-TB را دریافت کنند.

منبع : https://www.news-medical.net/news/20210503/Designing-effective-multidrug-resistant-TB-treatments-based-on-DNA-sequencing.aspx

نظر شما