بینی‌الکترونیکی برای تشخیص ویروس کرونا

تاریخ : ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۷۵۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

ناسا در حال آماده شدن برای استفاده آزمایشی از فناوری بینی‌الکترونیکی است که قابلیت تشخیص ویروس کرونا را دارد.

ناسا آماده است تا آزمایش نمونه اولیه دستگاه غربالگری با استفاده از بینی مصنوعی برای تشخیص کرونا را آغاز کند. این دستگاه  توسط پیمانکار فرعی Variable Inc  ساخته شده است. ناسا 3.8 میلیون دلار از وزارت بهداشت و خدمات انسانی برای تقویت E-Nose دریافت کرد، سامانه‌ای که نمونه اولیه آن برای اندازه گیری کیفیت هوا در داخل فضاپیما ساخته شده است.

 

 نسخه به روز شده این دستگاه برای سهولت در غربالگری SARS-CoV-2 با "بو کشیدن" ترکیبات آلی فرار (VOCs) در نفس افراد آلوده عمل خواهد کرد.

 

توسعه این فناوری و ساخت دستگاه مبتنی بر تلفن هوشمند و همچنین یک اپلیکیشن برای نمایش و انتقال داده های حسگر شش ماه به طول انجامیده است. این شرکت از تجربیات خود در زمینه توسعه فناوری های حسگری برای دستگاه‌هایی که دما و گازهای پیچیده و همچنین سایر اجزا را تشخیص می دهند استفاده کرده است.

 

جورج یو، بنیانگذار و مدیر عامل این شرکت، قبلاً با ناسا در قراردادی برای وزارت امنیت داخلی همکاری کرده بود. یو می‌گوید: « این دستگاه تلفن‌های هوشمند را قادر می سازد گازهای سمی مورد استفاده در اقدامات تروریستی را تشخیص دهند.»

در  دستگاه DHS و E-Nose از فناوری نانوحسگری  استفاده شده که جینگ لی دانشمند ناسا در مرکز تحقیقاتی Ames آژانس فضایی در کالیفرنیا اختراع کرده است.

 

توسعه همین فناوری پتنت شده، محققان را قادر می‌سازد تا کاربردهای جدیدی از آن به دست آورند. یو می‌افزاید: «به دلیل همین دانش و تخصص است که شرکت واریبل توانست به ناسا در تولید نمونه اولیه در یک بازه زمانی کوتاه کمک کند. برای سازگاری با وضعیت کووید 19، حسگرها باید به گونه ای مقیاس بندی و بسته بندی شوند که به راحتی در دو حالت کلینیکی و خانگی قابل دسترسی باشند.»

 

این بینی الکترونیکی یک دستگاه دستی است. محصولی سبک و جمع و جور که به راحتی قابل حمل است و آن را برای انواع مختلف محیط‌ها مناسب می‌کند. در بسیاری از مواقع، می‌تواند جایگزین بررسی‌های درجه حرارتی (تب‌سنج) شود که در حال حاضر استفاده می شود، که در کمتر از 5٪ افراد آلوده در دوره ای که بیشترین سرایت دارند، قابل استفاده است.

 

در حالی که واریبل کار خود را در این پروژه به پایان رسانده است، ناسا در حال اصلاح حسگرها برای شناسایی بهتر VOC های هدف است.

 

منبع : https://www.bioworld.com/articles/505756-nasa-begins-testing-e-nose-sensor-prototype-to-sniff-out-covid-19

نظر شما