توالی‌یابی ژنوم باعث امیدواری برای بقای کرگدن سوماتری می شود

تاریخ : ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۳۸۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نشان دادند که با استفاده از توالی‌یابی ژنوم می‌توان به گونه‌های کرگدن در حال انقراض کمک کرد. توالی‌یابی اطلاعات جالبی درباره تنوع ژنتیکی میزان هم‌خونی این کرگدن‌ها ارائه می‌دهد.

تحقیقاتی به رهبری محققان مرکز پالئو ژنتیک در استکهلم نشان می دهد که آخرین جمعیت باقیمانده کرگدن سوماتران به طرز شگفت انگیزی از هم‌خونی کمی برخوردار است. محققان ژنوم های 21 نمونه کرگدن جدید و قدیمی‌تر را توالی‌یابی کردند تا با این کار امکان بررسی سلامت ژنتیکی کرگدن های امروزی و همچنین جمعیتی را که اخیراً منقرض شده اند، بررسی کنند. یافته‌های آنها در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

 

با کمتر از 100 کرگدن باقی مانده، کرگدن سوماترا یکی از در معرض خطرترین گونه های پستانداران در جهان است. گزارش های اخیر در مورد مسائل بهداشتی و باروری کم این نگرانی را ایجاد کرده است که جمعیت های باقیمانده از مشکلات همخونی رنج می برند. با این حال، اطلاعات کمی در مورد وضعیت ژنتیکی این کرگدن ها وجود دارد.

 

برای بررسی اینکه آیا کرگدن سوماترا توسط عوامل ژنتیکی تهدید می شود، محققان ژنوم 16 کرگدن را که نماینده جمعیت های امروزی در بورنئو و سوماترا و جمعیت اخیراً منقرض شده در مالزی هستند، را تعیین توالی کردند. این امر آنها را قادر ساخت تا میزان همخونی، تنوع ژنتیکی و فراوانی جهش‌های بالقوه مضر را در جمعیت آنها تخمین بزنند. علاوه بر این، با تعیین توالی ژنوم از پنج نمونه قدیمی، محققان می توانند پیامدهای ژنتیکی کاهش شدید جمعیت در 100 سال گذشته را بررسی کنند.

 

یوهانا فون ست دانشجوی مرکز پالئو ژنتیک و نویسنده اصلی این مقاله می گوید: «با کمال تعجب، ما در جمعیت‌های امروزی در بورنئو و سوماترا سطح همخونی نسبتاً کم و تنوع ژنتیکی بالایی پیدا کردیم.»

 

محققان تصور می کنند که نسبتاً پایین بودن میزان همخونی در کرگدن های امروزی به دلیل اندازه جمعیت است. این خبر خوبی برای مدیریت حفاظت از جمعیت های باقیمانده است، زیرا حاکی از آن است که هنوز زمان برای حفظ تنوع ژنتیکی گونه وجود دارد. با این حال، محققان دریافتند که جهش‌های بالقوه مضر بسیاری در ژنوم این کرگدن‌ها پنهان است که می تواند خبرهای بدی برای آینده نزدیک باشد.

 

به اعتقاد محققان تا زمانی که جمعیت به حدی مشخص افزایش پیدا نکند، خطر افزایش سطح همخونی وجود دارد و در نتیجه بیماری های ژنتیکی شایع تر می شوند.

 

یافته های این تیم تحقیقاتی از جمعیت اخیراً منقرض شده در مالزی به عنوان یک هشدار جدی درباره آن چیزی است که ممکن است به زودی برای جمعیت باقیمانده در بورنئو و سوماترا رخ دهد. مقایسه ژنوم های کرگدن ‌های مالزی نشان داد که جمعیت آنها قبل از انقراض افزایش سریع سرعت در همخونی را تجربه کرده است. علاوه بر این، محققان تغییراتی را در فراوانی جهش های مضر بالقوه همخونی مشاهده کردند.

 

به منظور به حداقل رساندن خطر انقراض، محققان می گویند ضروری است که جمعیت کرگدن‌ها افزایش یابد. آنها همچنین پیشنهاد می کنند که می توان اقداماتی را انجام داد تا بتوان با لقاح مصنوعی تبادل ژن ها را بین گونه‌های بورنئو و سوماترا امکان پذیر کند.

 

منبع : https://phys.org/news/2021-04-genome-sequencing-survival-sumatran-rhinoceros.html

نظر شما