مشارکت عمومی در بحث‌ها، برای سیاست‌گذاری علوم نوظهور اهمیت زیادی دارد

تاریخ : ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۴۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دانشمندان معتقداند که باید در مورد فناوری‌های نوظهور نظیر کریسپر، نظر مردم به خوبی گرفته شود تا براساس ارزش‌های جامعه، سیاست‌گذاری‌های علم و فناوری انجام شود.

در اکتبر سال 2020 ، جنیفر دودنا و امانوئل شارپنتیه جایزه نوبل شیمی را برای کشف روشی آسان و سازگار به منظور ویرایش ژنوم، معروف به CRISPR ، که دنیای مهندسی ژنتیک را متحول کرده، دریافت کردند.

 

CRISPR برای مبارزه با سرطان ریه و اصلاح جهش مسئول کم خونی سلول داسی شکل در سلول‌های بنیادی استفاده شده است. اما این فناوری همچنین توسط یک دانشمند چینی برای ویرایش مخفیانه و غیرقانونی ژنوم دختران دوقلو به کار گرفته شد.

 

دیتریام شوفل، استاد دانشگاه ویسکانسین-مدیسون ، می گوید: «ما در دوره‌ای هستیم که خطرات ناشی از فناوری جدید چندان جدی گرفته نمی‌شود و تصمیم گیری درباره این خطرات نسبتاً کم است.»

 

دیتریام شوفل همکارانش می گویند، ما در جهانی هستیم که فناوری های جدید تأثیرات بسیار فوری و بعضاً غیر قابل پیش بینی و در عین حال قابل توجهی بر جامعه دارند. در مقاله ای که به تازگی منتشر شده، محققان استدلال می کنند که چنین فناوری پیشرفته ای، به ویژه CRISPR ، اگر بخواهد بدون عبور از اصول اخلاقی به نفع مردم باشد، نیاز به بحث‌های بیشتری در دل جامعه دارند.

 

نویسندگان می گویند اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف بودن در مورد اهداف مشارکت عمومی و استفاده از شواهد  علوم اجتماعی می‌تواند به تسهیل گفتگوهای دشوار جامعه در مورد موضوعات علمی مانند CRISPR و پیامدهای اجتماعی آنها کمک کند. مشارکت عمومی موثر، نقش مهمی در توسعه فناوری‌هایی نظیر کریسپر دارد.

 

از سال 2012 ، زمانی که سیستم CRISPR برای اولین بار ارائه شد، دانشمندان هم پتانسیل مهندسی ژنتیک آن و هم نیاز به مشارکت عمومی برای بحث در مورد کاربردهای احتمالی این فناوری را درک کرده اند. بسیاری از دانشمندان می خواستند از جنجال و جدال پیرامون ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی جلوگیری کنند، که علی رغم حمایت گسترده علمی برای استفاده از این فناوری، از سوی گروهی از مردم به عنوان غیر طبیعی و غیر ضروری مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

راهبرد مشارکت عمومی مبتنی بر ارزش ها باید توسط محققان علوم اجتماعی در مورد چگونگی شکل گیری و تغییر نظرات مردم در مورد فناوری های جدید پشتیبانی شود. برخی از روش های تعامل عمومی بیش از سایر روش ها، سیستم‌های ارزشی را درگیر می کنند و گفتگو متفکرانه را تشویق می کنند.

 

به عنوان مثال ، آنچه محققان "مشارکت عمومی" و "همکاری عمومی" می نامند روش‌های ارتباط دو طرفه شامل تبادل مشترک اطلاعات، ارزش‌ها و شناسایی و طراحی تصمیمات مبتنی بر علم است که به این ارزش‌ها پایبند هستند.

 

شوفل و همکارانش می گویند که چنین رویکردهای مشترکی می تواند به دانشمندان کمک کند تا در بحث های علمی نظرات کسانی که که غالباً نادیده گرفته می شوند، مانند افراد دارای معلولیت یا اقلیت های نژادی، بهتر شنیده شود.

 

شوفله می گوید: «ما به عنوان جامعه علمی، سابقه طولانی در زمینه سازوکار تعامل موثر با این جوامع نداریم.»

 

چالش دیگر پاداش دانشمندان برای مشارکت عمومی است. شوفله می گوید: «انگیزه بسیار کمی در دانشگاه برای انجام این نوع کارها وجود دارد.»

 

منبع : https://phys.org/news/2021-04-human-genome-requires-difficult-conversations.html

نظر شما