استفاده از اوریگامی DNA برای تولید ساختارهای پیچیده

تاریخ : ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۰۶۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان آلمانی با استفاده از اوریگامی DNA، نانوساختاری پیچیده ساختند که قادر است انتقال انرژی را با کارایی بالا انجام دهد. این فناوری را می‌توان برای تولید سوئیچ‌های نوری نیز به کار برد.

پژوهشگران با استفاده از داربست‌هایی از جنس DNA و به کارگیری روش اوریگامی ساختاری ایجاد کردند که کاربردهای وسیعی می‌تواند داشته باشد.

 

دراین پروژه محققان از دو نانومیله طلا درون داربستی که با اوریگامی ایجاد شده استفاده کرده و ساختاری کایرال ایجاد کردند.

 

تیم لیدل ، می‌گوید: «با کمک رشته های کوتاه با توالی مناسب، می توانیم مناطق خاصی از مولکول های DNA را به یکدیگر متصل کنیم.»

 

لیدل می‌افزاید: «می توان با این فناوری یک ساختار متقارن تولید کرد که نانوذرات طلا می‌توانند در آن به صورت مرتب چیده شوند.»

 

این ساختار می‌تواند برای انتقال انرژی استفاده شود. محققان این پروژه معتقداند که این داربستی زیستی را می‌توان در زمینه‌های حسگری و برای تشخیص ویروس‌ها استفاده کرد. همچنین چنین ساختارهایی برای تولید سوئیچ‌های مولکولی به منظور استفاده در کامپیوترها قابل استفاده است.  محققان امیدوارند که این فناوری بتواند جایگزینی برای ترانزیستورها ایجاد کند.

 

در این پروژه گروه تحقیقاتی لیدل از اوریگامی DNAبرای تولید ساختارهای متقارن استفاده کرده است. با تولید ساختارهای کایرال، لیدل و همکارانش ساختارهای پیچیده DNA ایجاد کردند که نقاط اتصال دقیقی روی آن وجود دارد که این نقاط برای اتصال نانو ذرات کروی و میله ای شکل مناسب هستند. بنابراین از این داربست می‌توان به عنوان یک الگو یا قالب برای قرار دادن ذرات نانو در موقعیت های از پیش تعیین شده استفاده کرد.

 

طلا نه تنها از نظر شیمیایی پایدار است، بلکه به عنوان یک فلز نجیب پدیده‌ای به نام تشدید پلاسمون سطحی از خود به نمایش می‌گذارد.

 

نوسانات الکترونی برانگیخته در سطح ذرات طلا می توانند با یکدیگر جفت شوند و پلاسمون‌ها به لطف قرارگیری روی داربست اوریگامی کایرال، مانند تصویر و تصویر آینه‌ای رفتار کنند. لیدل می گوید: «این یافته با اندازه گیری طیف سنجی CD تایید شده است.»

 

ساختارهای کایرال با نور قطبی مدور تحت تابش قرار گرفته و سطح جذب به عنوان درصدی از ورودی اندازه گیری شده است. با این کار می‌توان آرایش های راست‌گرد و چپ‌گرد را از یکدیگر متمایز نمود.

 

برای تولید یک جسم کایرال، تنها دو نانومیله طلا کافی است، زیرا می توان آنها را به صورت چپ‌گرد و راست‌گرد قرار داد. محققان این پروژه یک نانوکره طلا را بین جفت نانومیله قرار دادند، که به طور موثر اتصال را تقویت می کند. طیف سنجی CD حضور انتقال انرژی را نشان داد ، بنابراین فرضیه ای را که تیم از شبیه سازی بدست آورده بود ، تأیید می کند.

منبع : https://www.azonano.com/news.aspx?newsID=37893

نظر شما