بازار سنتز ژن تا سال ۲۰۲۷ با رشد ۲۸ درصدی رشد می‌کند

تاریخ : ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۹۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بررسی‌های اخیر نشان داده است که بازار سنتز ژن از 3 میلیارد دلار در سال 2018 به رقم 17.5 میلیارد دلار در سال 2027 خواهد رسید.

انتظار می رود بازار سنتز ژن با نرخ 27.9 درصد تا سال 2027 رشد کند و به رقم 17.5 میلیارد دلار برسد. این بازار در سال 2018 در حدود 3 میلیارد دلار بوده است.

 

افزایش شیوع بیماری سرطان و افزایش تقاضای برای داروهای شخصی از عوامل مهمی هستند که می‌توانند روی رشد بازار سنتز ژن تاثیرگذار باشند.

 

بخشی از حوزه سنتز ژن به موضوع سنتز ژن‌های مصنوعی مربوط می‌شود. سنتز ژن یکی از زیرگروه‌های زیست شناسی مصنوعی است که برای ساخت و مونتاژ ژن از نوکلئوتیدها استفاده می‌شود.

 

 برخلاف سنتز DNA در سلول‌های زنده، سنتز ژن نیازی به DNA الگو ندارد. سنتز ژن شامل دو مرحله کلیدی است، مرحله اول، سنتز DNA فاز جامد است که به عنوان "چاپ DNA" نیز شناخته می شود و قطعات الیگونوکلئوتیدی تولید می‌شود که به طور کلی زیر 200 جفت باز هستند. سپس مرحله بعد که شامل اتصال قطعات اولیگونوکلئوتیدی با استفاده از روش‌های مونتاژ چندگانه DNA است. از آنجا که سنتز ژن نیازی به DNA الگو ندارد ، بنابراین امکان تولید یک مولکول DNA کاملاً مصنوعی بدون محدودیت در توالی یا اندازه نوکلئوتید وجود دارد.

 

سنتز ژن دارای مزایای متعددی است، از آن جمله می‌توان به سنتز توالی های DNA جهش یافته، نوترکیب و کاملاً جدید بدون استفاده از الگو اشاره کرد. در این روش، انواع متنوعی از توالی‌ها می توانند تولید شوند که به کاربردهای تحقیقاتی کمک می کنند. علاوه بر این، در کنار تولید توالی‌هایDNA ، می‌توان با این روش RNA و رشته‌های حاوی بازهای اصلاح شده، رشته‌های ترکیبیDNA-RNA سنتز کرد.

 

افزایش تحقیق و توسعه در زمینه ژنومیک و تعیین توالی نسل بعدی باعث رشد بازار سنتز ژن می شود. علاوه بر این، افزایش بودجه دولت برای ژنومیک و افزایش تقاضا برای داروی شخصی انتظار می رود که رشد بازار را در دوره پیش بینی افزایش دهد.

 

پیشرفت فناوری در مراقبت‌های بهداشتی، ژنومیک، تجهیزات متصل به اینترنت، در حال تولید مقادیر زیادی از داده های بهداشتی هستند که ارائه دهندگان خدمات بهداشتی را قادر می سازد با استفاده از داده های ژنوم، تشخیص بهتر و سریعتر را ارائه دهند.

 

 از سوی دیگر ، سنتز ژن شامل فناوری مهمی است که استفاده از آن نیاز به هزینه بالایی دارد، این عامل هزینه، ممکن است رشد بازار را محدود کند. با این وجود ، انتظار می رود که با افزایش شیوع سرطان ، داروهای شخصی شده فرصت های زیادی را برای دوره پیش بینی ایجاد کنند.

 

 

آمریکای شمالی در رتبه اول این بازار قرار دارد و پس از آن اروپا به عنوان دومین بازار بزرگ این حوزه شناخته می‌شود.

 

منبع : https://ksusentinel.com/2021/04/19/gene-synthesis-market-expected-to-grow-at-cagr-27-9-and-forecast-to-2027/

نظر شما