همکاری برای ارتقاء کیفیت گندم با توالی‌یابی DNA

تاریخ : ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۱۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه توالی‌یابی، در پروژه‌ای بین‌المللی مشارکت کرده تا به گرو‌ه‌های حاضر در این کنسرسیم کمک کند، گندم‌هایی با کیفیت مرغوب‌تر تولید کنند.

ایلومینا (Illumina)، یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه تعیین توالی DNA و فناوری های مبتنی بر آرایه، به عنوان شریک مالی به کنسرسیوم توالی‌یابی بین المللی ژن گندم (IWGSC) می پیوندد.

 

IWGSC یک کنسرسیوم بین المللی و مشترک از تولید کنندگان گندم ، دانشمندان گیاه‌شناسی و تولیدکنندگان خصوصی و دولتی است که به توسعه منابع ژنومی برای دانشمندان و پرورش دهندگان گندم می‌پردازد. هدف از این همکاری، تسهیل تولید انواع گندم است که با چالش های زیست محیطی سازگارتر باشد، با عملکرد بالاتر، کیفیت تغذیه ای افزایش یافته‌ای ارائه دهد. حمایت مالی یک قسمت اساسی از IWGSC است.

 

ایلومینا ، یک شرکت چند ملیتی مستقر در سن دیگو، به توسعه محصولات کشاورزی و همکاری با جامعه علوم کشاورزی شهرت دارد. ریزآرایه DNA و توالی‌یابی نسل بعدی آنها (NGS) به محققان و پرورش دهندگان کمک می کند تا محصولات و دام‌های سالم و پربارتری تولید کنند.

 

خلیل لاوولس، مدیر بخش کشاورزی و میکروب شناسی ایلومینا گفت: «از طریق این حمایت مالی، ما خوشحالیم که می توانیم پشتیبانی خود را از تحقیق و تولید محصولاتی نظیر گندم گسترش دهیم. ابزارهای تجزیه و تحلیل ژنتیکی ایلومینا در ایجاد منابع و دانش لازم برای تسریع در افزایش بهره وری بسیار مهم بوده و مشارکت ما با این کنسرسیوم به ما کمک می کند تا نیازهای آینده آنها را بهتر تأمین کنیم.»

 

کلی ایورسول ، مدیر اجرایی IWGSC ، گفت: «ایلومینا یک شرکت پیشرو در پروژه های توالی‌یابی ژنوم گیاه است و ما بسیار خوشحالیم که آنها را در زمره حامیان مالی خود قرار می دهیم. این شرکت قادر به تعیین توالی ژنوم پیچیده گیاه به طور کارآمد و مقرون به صرفه است. در واقع، فناوری تعیین توالی ایلومینا پایه و اساس پروژه IWGSC RefSeq است و به کنسرسیوم اجازه داد توالی ژنوم استاندارد را برای گندم در سال 2018 ارائه دهد.»

 

از زمان انتشار اولین نسخه از توالی مرجع ژنوم گندم در مجله Science در سال 2018 ، IWGSC وارد مرحله II شده است و اکنون تلاش خود را بر روی بهبود توالی مرجع متمرکز می کند.

 

کلی ایورسول  می‌افزاید: «ما مشتاقانه منتظر همکاری با ایلومینا در زمینه تولید ابزارهای جدید برای پرورش دهندگان گندم و استفاده از تخصص آنها هستیم.»

 

IWGSC ، با 3200 عضو در 71 کشور، یک کنسرسیوم بین المللی و مشارکتی است که در سال 2005 توسط گروهی از تولیدکنندگان گندم ، دانشمندان گیاه‌شناسی و پرورش دهندگان دولتی و خصوصی تأسیس شد. هدف IWGSC این است که توالی ژنومی با کیفیت بالا از گندم را به صورت عمومی در دسترس قرار دهد، تا پایه ای برای تحقیقات اساسی ایجاد کند که پرورش دهندگان را قادر به تولید انواع اصلاح شده گندم کند.

منبع : https://www.newswise.com/articles/illumina-joins-the-international-wheat-genome-sequencing-consortium?ta=home

نظر شما