پلتفرم هوش مصنوعی برای آنالیز DNA سلول

تاریخ : ۰۷ فروردین ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۲۷۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با همکاری دانشگاه هاروارد و یک شرکت خصوصی، پلتفرم جدیدی ارائه شده که با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند DNA سلول را مطالعه کند.

محققان دانشگاه هاروارد و شرکت فناوری انویدیا پلتفرم یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی را برای تجزیه و تحلیل DNA سلول راه اندازی می کنند.

 

در این پروژه، یک مجموعه ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به نام AtacWorks برای مطالعه اپی ژنومیک استفاده می‌شود، که مطالعه تغییر در ماده ژنتیکی سلول است.

 

AtacWorks چیست؟

AtacWorks یک شبکه عصبی مبتنی بر Pytorch است. این شبکه با استفاده از مجموعه داده‌های به دست آمده از انطباق ATAC-seq آموزش می‌بیند. این مدل یاد می‌گیرد که یک نسخه دقیق و با کیفیت بالا از یک مجموعه داده را پیش بینی کرده و قله های سیگنال را شناسایی کند.

 

این مجموعه ابزارهای یادگیری عمیق در ابتدا یک شبکه عصبی برای کامپیوتر بود. این مجموعه ابزار امکان مطالعه و تجزیه و تحلیل تغییرات ژنومی سلول‌های انسانی را که منجر به انواع مختلف بیماری‌ها می شود، را فراهم می کند.

 

AtacWorks قادر به تشخیص و پیش بینی موقعیت هایی خواهد بود که برای حوزه زیست‌شناسی غیرممکن به نظر می رسد. در نتیجه، این امر می تواند منجر به کشف اهداف جدید دارویی شود.

 

AtacWorks از ATAC-seq برای کشف قسمت‌هایی از ژنوم استفاده می کند و در نتیجه امکان درک تنوع سلول و آنچه سلول را آلوده یا سرطانی می کند، فراهم می‌کند.

 

ثابت شده است که AttackWorks در شناسایی توالی ژنوم مربوط به تولید گلبول های سفید و گلبول های قرمز خون موفقیت آمیز است زیرا DNA انسان یک ساختار پیچیده بوده و نیاز به یک روند مطالعه عمیق و پایدار دارد.

 

این روش طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله بیماری های قلبی عروقی، آلزایمر، دیابت و اختلالات عصبی را رمزگشایی می‌کند و برخلاف سیستم های امروزی که 15 ساعت زمان نیاز دارند تا با 32 هسته پردازنده این نوع داده ها را ارزیابی کنند، این سامانه به سرعت داده‌ها را تحلیل می‌کند.

 

در آینده، این امکان وجود دارد که ما با استفاده از هر داده‌ای که در دسترس داریم‌، مدل ها را آموزش دهیم و آنها را روی نمونه های کاملاً جدید زیستی به کار ببریم که این امر انقلابی در دنیای پیچیده DNA است.

 

منبع : https://www.eletimes.com/artificial-intelligence-for-cell-dna-analysis

نظر شما