توسعه آزمایشگاه روی تراشه با گرافن برای استفاده در پزشکی

تاریخ : ۰۷ فروردین ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۲۸۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت استرالیایی با استفاده از گرافن در حال توسعه آزمایشگاه روی تراشه‌‌ای است که قابلیت استفاده در بخش تشخیص پزشکی را دارد.

در نوامبر سال 2020، شرکت آرچر متریال (Archer Materials) برنامه خود را برای توسعه ادوات آزمایشگاه روی تراشه مبتنی بر گرافن اعلام کرد. اکنون، این شرکت در مورد پیشرفتی که در این مسیر به دست آورده است، اطلاعات جدیدی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد آرچر متریال می تواند اجزای حسگر نانومتری با ابعاد 100-150 نانومتری را روی ویفرهای سیلیکون تولید کند.

 

در گذشته ، قبل از اینکه آرچر متریال از روش‌های ساخت ریخته گری نیمه هادی محلی استفاده کند، در هر 1 سانتیمتر مربع یک حسگر قرار داده می‌شد. اکنون، با داشتن این فناوری جدید، این شرکت اجزای کلیدی زیست‌حسگر را کوچک کرده و در قالب تراشه بر روی سیلیکون کوچک سازی کرده است. با این فناوری بیش از 1 میلیون قطعه حسگر در یک منطقه 1 سانتیمتر مربع قابل پیاده‌سازی است.

 

دکتر محمد چوکار، مدیرعامل آرچر متریال می‌گوید: «آرچر فناوری‌های مستعدی را به کار گرفته تا یک چالش جهانی که دارای پیامدهای اقتصادی-اجتماعی قابل توجهی است، پاسخ دهد. ما قصد داریم تا از نظر راهبردی شکاف‌های توانایی صنعت را رفع کنیم. در آرچر، کارکنان ما سابقه اثبات شده‌ای در تولید مالکیت معنوی دارند که ارزش محافظت در سطح بین المللی را دارد. این شرکت به سرعت می‌تواند دانش را به دارایی های قوی IP تبدیل کند که پایه تجاری‌سازی بلند مدت با ارزش بالا دارد.»

 

اصول طراحی زیست‌تراشه آرچر شامل استفاده از مواد مبتنی بر گرافن اختصاصی به عنوان مدارهای مجتمع برای تشکیل عناصر اصلی حسگر در فناوری آزمایشگاه روی تراشه است. هدف نهایی استفاده از زیست‌تراشه در تشخیص بیماری‌های تنفسی است.

 

آرچر مجموعه‌ای از مواد جدید گرافنی را تولید کرده است که می‌توانند به‌طور مستقیم برای افزایش زیست‌حسگری و پردازش اطلاعات استفاده شوند. با استفاده از گرافن می‌توان جوهرهای زیست سازگار و قابل انحلال در آب تولید کرد که بی‌نیاز از حلال‌های شیمیایی خطرناک بوده و می‌توان دامنه شناسایی زیست‌مولکول‌ها را با استفاده از آن افزایش داد. با استفاده از شیمی محاسباتی و سنتز آزمایشگاهی، گزینه‌های احتمالی مورداستفاده در زیست‌حسگرها موردمطالعه و بررسی قرار گرفته است.

 

شرکت آرچر در مراحل اولیه تجاری‌سازی این زیست‌فناوری مبتنی بر گرافن است و با مشاوران فنی و تجاری مستقل در صنعت زیست‌فناوری استرالیا همکاری دارد. زیست‌حسگرها در صنعت پزشکی برای بهینه‌سازی مراقبت از بیماران و رهگیری سریع بیماری‌ها استفاده می‌شوند. شرکت آرچر در حال توسعه فناوری منحصربه‌فردی است که در آن از گرافن برای تولید حسگر زیستی استفاده می‌شود. با توسعه این فناوری، شرکت آرچر به دنبال ایجاد مشارکت با شرکت‌های زیست‌فناوری بزرگ است.

منبع : https://www.graphene-info.com/archer-materials-reports-progress-graphene-based-lab-chip-fabrication

نظر شما