کنسرسیوم بین‌المللی برای توسعه ابزارهای نقشه‌‌برداری از مغز

تاریخ : ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۶۵۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه استراتکلاید بخشی از یک پروژه تحقیقات بین المللی هستند تا ابزارهای فوتونیکی جدیدی را برای دسترسی به بخش عمیق مغز، برای مطالعه و درمان بیماری های عصبی، ایجاد می کند.

دانشگاه استراتکلاید تنها شرکت کننده از بریتانیا در DEEPER (ابزار فوتونیک برای هدف‌گیری سلول‌های عصبی نواحی عمیق مغز) است که در حال بررسی تغییرات بخش‌های عمیق مغزی است، چیزی که زمینه‌ساز بیماری‌های عصبی و روانپزشکی است.

 

محققان موسسه فوتونیک، داروسازی و علوم زیست پزشکی استراتکلاید در حال توسعه دستگاه‌های اپتوالکترونیک برای ارتباط با مغز هستند. این دستگاه‌هابه محققان این امکان را می دهند تا از نور برای تحریک سلول‌های عصبی، درک بیشتر زوال عقل، افسردگی، اعتیاد، اسکیزوفرنی و دردهای مزمن استفاده کنند.

 

این مطالعه چهار ساله با مشارکت 12 عضو از هشت کشور با هماهنگی موسسه فناوری ایتالیا انجام شده و تقریباً 5.7 میلیون یورو از طریق برنامه افق 2020 از اتحادیه اروپا بودجه دریافت کرده است.

 

پروفسور کیت ماتیسون، مدیر موسسه فوتونیک استراتکلاید می‌گوید: «این پروژه برای ایجاد فناوری فوتونیک به منظور استفاده در علوم اعصاب، به ویژه  بخش‌های فراتر از ساختارهای قشری مغز، طراحی شده است. شما می توانید از مغز تا عمق چند صد میکرونی عکس بگیرید. ما می خواهیم عمیق تر از آن برویم.»

 

  فناوری در حال توسعه به صورت کاوشگرهای سبک الکترونیکی با حداقل تهاجم برای انتقال نور به مدارهای عصبی خواهد بود.  این کنسرسیوم در حال توسعه پروتئین‌های حساس به نور است که می توانند توسط این دستگاه ها فعال شوند و به تیم‌های علوم اعصاب امکان  می‌دهد مکانیسم‌های عصبی را کشف کنند.

 

وی می‌گوید: «DEEPER یک پروژه بسیار هیجان انگیز است که ترکیبی از متخصصان برجسته و عصب شناسان در کنار هم جمع شده‌اند. امیدواریم این پروژه تأثیر بالینی واقعی داشته باشد و بتوان این فناوری را در جامعه علمی گسترده‌تر گسترش داد.»

 

پروژه DEEPER با هدف افزایش درک علل اختلالات مغزی، با تمرکز بر تغییرات آناتومیکی و عملکردی که در مناطق عمیق و با قابلیت دستیابی دشوار مغز اتفاق می افتد، انجام خواهد شد. محققان در این پروژه کلاس جدیدی از دستگاه‌ها و ابزارهای فوتونیک را برای بهره‌برداری از نور جهت تصویربرداری و دستکاری از فعالیت‌های عصبی در مناطق عمیق مغز با بالاترین وضوح، نفوذ و خاصیت تولید خواهند کرد.

 

ابزارهای جدید حسگر نوری مولکولی، کاوشگرهای مغزی کم تهاجم، میکروسکوپ‌های نسل بعدی و آندوسکوپ‌هایی هستند که از نور برای دستیابی به تصاویر نواحی عمیق مغز و هم برای کنترل فعالیت الکتریکی مغز در بخش‌های منتخب سیستم عصبی مرکزی استفاده خواهند کرد.

 

این کنسرسیوم بین المللی سپس از فناوری‌هایی که به تازگی توسعه یافته در آزمایش‌های بالینی استفاده خواهد کرد، که به آشکار کردن ریشه اختلالات عصبی کمک می کند. تکنسین های DEEPER ، متخصصان علوم اعصاب ، متخصصان بالینی و پیش بالینی نتایج این فناوری را از این آزمایشگاه به بازار منتقل می‌کنند.

منبع : https://www.strath.ac.uk/whystrathclyde/news/newtechnologiesforinvestigatingdiseasesinthedeepbrain/

نظر شما