ترکیب نانوذرات و ویراستار ژن، برای کاهش چربی خون

تاریخ : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۴۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نانوذره‌هایی تولید کردند که یک بسته ویرایشگر ژن را به طور خاص به کبد موش‌ها منتقل می‌کند و با موفقیت سطح کلسترول "بد" یا LDL را در خون کاهش می دهد.

فناوری ویرایش ژنوم CRISPR به عنوان ابزاری قدرتمند و جدیدی ظاهر شده است که می تواند نحوه درمان بیماری‌ها را تغییر دهد. چالشی که هنگام تغییر و دستکاری ژنتیک سلول‌ها وجود دارد، این است که چگونه این کار را به راحتی و سادگی و به طور خاص برای ژن، بافت و اندام مورد نیاز انجام دهیم.

 

 دانشمندان دانشگاه تافتس، موسسه براد هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست نانوذرات منحصر به فردی متشکل از لیپیدها تولید کرده‌اند که می‌توانند ماشین ویرایش ژن را به طور خاص به کبد برساند.

 

پژوهشگران نشان داده‌اند که می‌توانند با استفاده از نانوذرات لیپیدی (LNP) ماشین CRISPR را به طور موثر به کبد موش‌ها تحویل دهند، در نتیجه ویرایش خاص ژنوم و کاهش کلسترول خون انجام می‌شود. یافته‌ها نشان دادکه با این کار سطح کلسترول تا 57٪  کاهش می‌یابد که تنها با یک بار تزریق، این اثر حداقل برای چند ماه ادامه دارد.

 

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، مشکل کلسترول بالا بیش از 29 میلیون آمریکایی را دچار مشکل کرده است. این بیماری پیچیده است و می تواند از ژن‌های متعدد و همچنین گزینه‌های تغذیه‌ای و سبک زندگی نشات بگیرد، بنابراین درمان آن آسان نیست. با این وجود محققان این پروژه، یک ژن خاص را شناسایی کرده‌اند که اگر با ویرایش ژن بتوان آن را کنترل کرد، می توان یک اثر محافظتی در برابر کلسترول بالا داشته باشد.

 

ژنی که محققان روی آن متمرکز شده‌اند، ژنی است که آنزیم 3 آنژیوپویتین مانند (Angptl3)را تولید می‌کند. این آنزیم فعالیت آنزیم‌های دیگر مانند لیپازها  را که به تجزیه کلسترول کمک می کنند، کاهش می‌دهد. اگر محققان بتوانند ژن Angptl3 را از بین ببرند، می توانند به لیپازها اجازه دهند کار خود را انجام دهند و سطح کلسترول را در خون کاهش دهند. به نظر می رسد که برخی از افراد خوش شانس جهش طبیعی در ژن Angptl3 خود دارند، که منجر به سطوح مداوم پایین تری گلیسیرید و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)، می‌شود.

 

کیابوئینگ ژو، استادیار مهندسی پزشکی در دانشکده مهندسی تافتس گفت: «اگر ما بتوانیم این شرایط را با از بین بردن ژن angptl3 در دیگران ایجاد کنیم، احتمالا یک راه حل امن و طولانی مدت برای کلسترول بالا داریم. ما فقط باید اطمینان حاصل کنیم که بسته ویرایش ژن را به طور خاص به کبد تحویل می دهیم تا عوارض جانبی ناخواسته ایجاد نشود.»

 

تیم ژو توانست دقیقاً این کار را در مدل‌های موش پیاده‌سازی کند. پس از یک بار تزریق نانوذرات لیپیدی همراه با CRISPR-Cas9 و RNA با هدف قرار دادن Angptl3 ، آنها کاهش قابل توجهی در کلسترول LDL تا 57٪ و سطح تری گلیسیرید حدود 29٪ را مشاهده کردندکه این روند تا100 روز تداوم داشت.

منبع : https://phys.org/news/2021-03-scientists-lipid-nanoparticles-precisely-gene.html

نظر شما