«پروژه مغز انسان» اروپا فاز نهایی تحقیقات خود را آغاز کرد

تاریخ : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۹۰۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پروژه مغز انسان در اروپا با دریافت بودجه‌ای 150 میلیون یورویی، فاز نهایی کار خود را آغاز کرد که تا سال 2023 ادامه خواهد یافت.

پروژه مغز انسان (HBP)  اعلام کرد مرحله نهایی کار خود را با بودجه اتحادیه اروپا آغاز کرده است. کمیسیون اروپا یک قرارداد کمک مالی برای تأمین بودجه HBP به مبلغ 150 میلیون یورو از هم اکنون تا سال 2023 امضا کرده است.

 

 طی سه سال آینده، این پروژه تمرکز خود را برای پیشبرد سه زمینه اصلی علمی، یعنی شبکه‌های مغزی، نقش آنها در هوشیاری و شبکه های عصبی مصنوعی افزایش می دهد. پروژه مغز انسان در این بازه زمانی قصد دارد تا زیرساخت‌های ابتکاری EBRAINS خود را گسترش دهد.  EBRAINS جامع‌ترین اطلس و پایگاه داده در مورد مغز انسان را ارائه می دهد، که با ابزارهای محاسباتی و شبیه‌سازی قدرتمند برای تحقیق در حوزه علوم اعصاب، پزشکی و فناوری همراه است.

 

ابرکامپیوترها، تجزیه و تحلیل‌های داده‌های بزرگ، شبیه‌سازی، روبات‌ها و هوش مصنوعی همه به موارد جدیدی در "جعبه ابزار" علوم اعصاب مدرن تبدیل شده اند، تحولی که توسط HBP و زیرساخت‌های EBRAINS صورت گرفته است.

 

HBP بزرگترین پروژه علوم مغز در اروپا است که از سال 2013 به عنوان یک پروژه FET Flagship آغاز شده است. این پروژه که اکنون به مرحله نهایی عمر ده ساله خود رسیده است، مفتخر است که برنامه کاری علمی و پیشنهادات فناوری تحول پذیر خود را برای تحقیقات مغزی و تحقیق و توسعه با الهام از مغز ارائه ‌دهد.

 

فعالیت‌های علمی HBP در مرحله جدید بر سه موضوع متمرکز است: شبکه هایی که در مقیاس‌های مختلف مکانی و زمانی مورد مطالعه قرار می‌گیرند، اهمیت آنها برای هوشیاری و اختلالات هوشیاری و توسعه شبکه های عصبی مصنوعی و نوروروباتیک‌ها.

 

پروفسور کاترین آمونس، مدیر تحقیقات علمی HBP می‌گوید: «ما زیرساخت‌ها را کارآمدتر، جذاب‌تر و کاربرپسند‌تر خواهیم کرد. محققان و مهندسان در این زمینه با ما همکاری نزدیک دارند و راه حل‌های فنی متناسب با نیازهای علمی را طراحی می‌کنند. این یک وضعیت برد-برد برای هر دو طرف است.»

 

وی می‌افزاید: « تحقیقات در مورد عملکرد مغز انسان و بیماری‌های آن به ساخت ابزارهای دیجیتالی جدید برای رویکرد داده محور و میان رشته‌ای منجر شده است. ما برای تحقیقات درمورد پیچیدگی مغز به طیف گسترده‌ای از زمینه‌های عصب علمی نیاز داریم و با هماهنگی دائمی با مهندسان و توسعه دهندگان می‌توان مقادیر زیادی از داده‌ها را به دست آورد و از این طریق چیزهای زیادی کشف می‌شود که در بیش از 1200 نشریه علمی تاکنون منعکس شده است.»

 

EBRAINS امروزه طیف گسترده‌ای از خدمات‌، منابع و فناوری‌های منحصر به فرد را برای محققان فراهم می‌کند، به عنوان مثال، یک اطلس مغز انسانی چند سطحی، که به صورت سه بعدی قابل مشاهده است، در دسترس محققان قرار داده شده است.

 

 

منبع : https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/the-human-brain-project-has-entered-its-final-phase-of-research-336732

نظر شما