توسعه ممریستورها / الهام از مغز برای توسعه ربات‌ها

تاریخ : ۱۶ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۰۹۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت استرالیایی با همکاری دانشگاه نیو ساوث ولز در حال ساخت نمونه اولیه از ممریستوری است که عملکردی شبیه مغز انسان داشته و در عین حال مصرف انرژی بسیار کمی دارد. این ممریستور برای توسعه ربات‌ها بسیار کاربردی است.

شرکت استراتژیک المنتز(Strategic Elements) نتایج مربوط به فناوری نورومورفیک قابل چاپ خود را منتشر کرد، فناوری که برای پردازش داده‌ها و خودآموزی در رباتیک نرم  و همچنین سایرکاربردهای پردازش سیگنال مانند دید کامپیوتری قابل استفاده است.

 

نتایج مرحله اولیه نشان می دهد که در مورد بینایی رایانه، این فناوری نسبت به مغز انسان (کمتر از 10 وات) انرژی کمتری برای کار استفاده می کند و قادر است از چندین حالت مقاومت با ظرفیت بالقوه برای پردازش داده‌ها، استفاده کند. این فناوری با موفقیت در سطح بسیار پایین 0.8 ولت و در محدوده میکرو آمپر جریان کار کرده است.

 

سخت افزار قابل چاپ نورومورفیک از فناوری Nanocube Memory Ink این شرکت بهره‌مند بوده و در حال توسعه در آزمایشگاه نانو یونیک در دانشگاه نیو ساوث ولز (UNSW) است.

 

شبکه‌های عصبی مصنوعی فناوری‌های غیرمعمولی نیستند، با این حال اکثر شبکه‌های سیناپسی فقط به عنوان نرم افزار وجود دارند.

 

تیم دانشگاه نیو ساوث ولز در مراحل اولیه ساخت یک سخت افزار شبکه عصبی است که قابل چاپ (کم هزینه) و قابل حمل بوده و در عین حال بسیار کم مصرف، انعطاف پذیر و نیمه شفاف طراحی شده است. این ویژگی‌ها به طور ایده‌آل برای برنامه های رباتیک و بینایی کامپیوتری مناسب هستند.

 

 به عنوان مثال، توانایی قرار دادن سخت افزار نورومورفیک انعطاف‌پذیر بر روی رباتیک نرم در بخش‌های بهداشتی یا تولیدی به فناوری نیاز دارد که انرژی کمی مصرف کند به طوری که بتوان با استفاده از ادوات تولید انرژی کوچک از منابعی نظیر رطوبت انرژی مورد نیاز آنها را تامین کرد.

 

سیناپس مصنوعی جدید ساخته شده توسط تیم دانشگاه نیو ساوث ولز پیشرفت قابل توجهی در کاهش مصرف برق داشته است. این ویژگی برای کاربردهای احتمالی مانند پردازش تصویر و حسگرهای هوشمند، پوست الکترونیکی و روباتیک نرم مهم است.

 

ممریستور یک حافظه الکترونیکی است که برای انجام کارهای پیچیده محاسباتی از سیناپس‌های انتقال دهنده اطلاعات در مغز انسان تقلید می کند. دستگاه های ممریستور برای ذخیره سازی و همچنین پردازش اطلاعات استفاده می شوند و از حافظه و خواص یادگیری سیناپس‌های زیستی تقلید می‌کنند.

 

این ممریستور با Nanocube Ink ساخته شد. این سیناپس مصنوعی برای حل مشکلاتی نظیر ثبت طولانی مدت (یادگیری) و افسردگی (فراموش کردن) مورد آزمایش قرار گرفته است. نتایج این بررسی نشان می دهد که سیناپس مصنوعی این شرکت از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است.

 

 

این شرکت قرار است با دانشگاه نیو ساوث ولز برای توسعه یک نمونه اولیه ارزیابی از این ممریستور همکاری داشته باشد.

 

منبع : http://www.itnewsonline.com/PRNewswire/SOR-Turns-Brain-Inspired-Hardware-to-Robotics/730505

نظر شما