توالی‌یابی ژنوم موضوع داغ در دوره کرونا است

تاریخ : ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۹۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با توجه به جهش‌های ویروس کرونا نیاز به توالی‌یابی ژنوم این ویروس افزایش یافته و در حال حاضر دستگاه‌های توالی‌یابی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

پانزده سال پیش، گوردون سانگهرا تصمیم گرفت تا با راه‌اندازی یک شرکت جدید فناورانه ، یک روش سریع و ارزان برای بررسی و توالی‌یابی DNA ارائه کند.

 

اکنون مدیر اجرایی آکسفورد نانوپور خود را در مرکز مبارزه با بیماری کرونا می بیند. با پررنگ‌ شدن موضوع جهش کرونا و مشاهده نسخه‌های جدید از این ویروس مانند موارد شناسایی شده در بریتانیا، برزیل و آفریقای جنوبی، اهمیت توالی‌یابی افزایش پیدا کرد و شرکت آکسفورد نانوپور به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در این حوزه در کانون توجه قرار گرفته است.

 

دانشمندان به طور فزاینده ای به دستگاه توالی‌یابی شرکت آکسفورد نانوپور موسوم به MinION روی می‌آورند. این دستگاه در اندازه یک تلفن همراه و وزن آن کمتر از 120 گرم است، این دستگاه از طریق پورتUSB لپ تاپ به آن متصل شده و خرید آن فقط 1000 دلار هزینه دارد. توالی‌یابی با این دستگاه بدون نیاز به آزمایشگاه های بزرگ بالینی به شکلی ساده تر، ارزان تر و سریعتر از روش‌های رایج است.

 

سانگهرا می گوید: «هدف ما دموکراتیک کردن دسترسی به توالی‌یابی DNA و فراهم کردن دسترسی جهانی به نظارت ژنومی در زمان واقعی بوده است.»

 

صادرات این دستگاه نیز مانند دیگر فعالیت‌های بریتانیا برای مقابله با ویروس کرونا است، فعالیت‌هایی نظیر تولید واکسن ضدکرونا که توسط شرکت دارویی بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا (AstraZeneca) و با همکاری دانشگاه آکسفورد ساخته شده است. این واکسن هزینه کمی دارد و می توان آن را در دمای استاندارد یخچال نگهداری و حمل کرد و همچنین توزیع آن نیز آسان تر از دیگر واکسن‌های ضدکرونا است.

 

از زمان شیوع ویروس کرونا، از فناوری توالی‌یابی آکسفورد نانوپور برای پشتیبانی از تحقیقات در بیش از 50 کشور از جمله چین و اخیراً برزیل استفاده شده است، چرا که موضوع تعیین توالی ژنوم اهمیت زیادی پیدا کرده است.

 

سانگهرا با بیان اینکه دانشمندان به طور سنتی مجبور بودند صدها نمونه را جمع آوری کنند و هفته ها صبر کنند تا نتیجه بگیرند، گفت:  «اطلاعات نقش مهمی در مقابله با ویروس کرونا دارد. شما می توانید دستگاه را روز دوشنبه بخرید، تا سه شنبه ارسال شود، توالی‌‌یابی ژنوم چهارشنبه انجام شود و داده ها  روز پنجشنبه در اختیار شما است.»

منبع : https://www.barrons.com/articles/how-oxford-nanopores-gene-sequencing-is-helping-the-global-battle-against-covid-its-now-considering-an-ipo-51611570281

نظر شما