محصول ایرانی برای تشخیص مشکلات ژنتیکی با کمک فناوری‌های همگرا

تاریخ : ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۳۷۷

5 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

استارت‌آپ پالیندرم موفق به توسعه ابزاری برای داده‌‌کاوی و تشخیص عوامل موثر بر مشکلات ژنتیکی شده است که تا کنون روی بیش از هزار بیمار مورد استفاده قرار گرفته است.

تلاش‌های زیادی برای توسعه دستگاه‌های توالی‌یابی نسل جدید انجام شده، با این حال هنوز داده‌کاوی اطلاعات استخراج شده از این دستگاه‌ها یک چالش بزرگ برای دانشمندان حوزه توالی‌یابی و ژنتیک است. دلیل این امر نیاز به کاوش و تفسیر داده‌های توالی‌یابی بوده که این موضوع یکی از نقاط همگرایی میان علم ژنتیک و فناوری اطلاعات است.

 

استارت‌آپ پالیندرم این چالش را با نگارش یک برنامه به نام ویدا (WEDA) حل کرده است، برنامه‌ای که برای کاوش داده‌های اگزوم طراحی شده است.

 

برنامه ویدا قادر است چندین داده اگزوم را همزمان و تنها در چند ساعت کاوش کند و این ویژگی آن را به یک ابزار بسیار قدرتمند به منظور یافتن داده‌های خام اگزوم تبدیل کرده است.

 

شهریار علوی مدیرفنی شرکت پالیندرم می‌گوید: « این محصول از همگرایی علم ژنتیک و فناوری اطلاعات به وجود آمده است که با استفاده از آن می‌توان نقص‌های ژنتیکی بیمار را شناسایی کرد. برای این کار ما از بیمار نمونه خون دریافت کرده و این نمونه با استفاده از نسل جدید توالی‌یابی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد تا اطلاعات ژنوم بیمار استخراج شود. در قدم بعد ما این داده‌ها را وارد نرم‌افزار کرده و با برنامه ویدا داده‌ها را بررسی کرده تا عامل بیماری را پیدا کنیم و این عامل به پزشک و آزمایشگاه معرفی می‌شود تا مراحل درمان براساس این اطلاعات پیگیری شود.»

 

مهندس علوی می‌افزاید: « یکی از مزیت‌ها این فناوری، خودکار بودن فرآیند جستجو در بانک اطلاعات و استخراج گزینه‌های احتمالی موثر در بروز بیماری است که در قدم بعد این عوامل توسط متخصصان بررسی شده و عامل یا عوامل موثر در بیماری ژنتیکی مشخص می‌شوند.»

 

این دانش‌آموخته کارشناسی ارشد زیست‌فناوری دانشگاه علم صنعت از پایش بیش از 1000 بیمار با استفاده از این فناوری خبر داد.

 

یکی دیگر از مزیت‌های شرکت پالیندرم، پایگاه داده اگزوم IREXom آنها است که به این شرکت این توانایی را داده است که با سرعت بالا جهش‌های موجود در نمونه را شناسایی کنند.

 

لازم به ذکر است که پالیندرم یکی از شرکت‌های حاضر در فراخوان حمایت از کسب و کارهای داده‌های زیستی مرکز همگرا است که سال گذشته برگزار شد. این شرکت موفق به کسب رتبه اول مسابقه داده های زیستی شد.

نظر شما