افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری‌های نوظهور با شیوع کرونا

تاریخ : ۱۷ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۸۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نانو نشانگرهای زیستی، پزشکی از راه دور، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از جمله حوزه‌هایی بودند که به دلیل اثربخشی در بخش سلامت سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی آن انجام شده است.

با آغاز پاندمی کرونا، نیاز به بخش سلامت بیش از دیگر حوزه در تمام کشورها احساس شد و از این رو سرمایه‌گذاری روی این حوزه نیز افزایش یافت. در این بین پیش بینی‌های اقتصادی نشان می‌دهد که ویروس کووید 19 موجب سرمایه گذاری عظیمی در زمینه هوش مصنوعی و فناوری نانو خواهد شد چرا که انتظار می رود سرمایه گذاری در بهداشت و درمان با رشد سالانه تقریباً 50 درصدی به سمت بازار که ارزش آن 1.333 تریلیون دلار تا سال 2027 است، حرکت کند.

 

این نرخ رو به افزایش سرمایه‌گذاری نشان می دهد که جهان نمی تواند هزینه انسانی و اقتصادی یک بیماری همه گیر دیگر را تأمین کند. در حال حاضر ، 70٪ از خدمات بهداشتی جهانی صرف تأمین مراقبت های چند ماه آخر زندگی بیماران می شود. علاوه بر این پذیرفته شده است که همه گیری کرونا ناکارآمدی مدل مراقبت‌های بهداشتی در جهان و نتایج ضعیف آن را نشان داده است.

 

ناظران می گویند این همه‌گیری موجب خواهد شد که بیشترین تحول در سرمایه‌گذاری در فناوری‌های پیشرفته مراقبت‌های بهداشتی از زمان جنگ جهانی دوم ایجاد شود.

 

این تحولات شامل برنامه‌های تشخیصی مبتنی بر فناوری نانو، نشانگرهای زیستی، واکسن‌ها ، روش‌های درمانی جدید، داروهای نانوی بسیار هدفمند و هوش مصنوعی است.

 

با سرمایه گذاری پویا، ابتلا به بیماری های عفونی کاهش یافته و همچنین راه حل هایی برای مقاومت به آنتی بیوتیک ایجاد می‌شود که یک چالش جهانی دیگر برای مراقبت های بهداشتی است.

 

سرمایه گذاران در حال حاضر به این مدل در حال گسترش روی آورده اند. این امر باعث می شود اقتصاد مراقبت های بهداشتی پایدار رشد کرده و همچنین زندگی و طول عمر افراد بهبود یابد. انتظار می رود چنین سرمایه گذاری در دهه آینده و بعد از آن تأثیرات تحول آفرین و کارایی داشته باشد.

 

پیش از شیوع کرونا نیز سرمایه‌گذاری در بخش سلامت قابل توجه بود، اما سرمایه گذاری در فناوری مراقبت های بهداشتی در نیمه دوم سال 2020 به رکورد جدیدی رسیده است و احتمالا در دهه آینده به طور قابل توجهی این روند صعودی خواهد بود.

 

صندوق نوآوری وکتور (VIF) به تازگی یک بودجه 300 میلیون دلاری برای محافظت از بیماری همه گیر و مراقبت‌های بهداشتی آینده  در نظر گرفته است،  این بودجه در قالب یک صندوق جدید برای پشتیبانی از مراقبت‌های بهداشتی در همه‌گیری‌ و بهره‌برداری از هوش مصنوعی در این مسیر اختصاص داده شده است.

 

پل استنارد، مدیر VIFمی‌گوید: »سیاستمداران همیشه مجبور به دفاع از مدل مراقبت های بهداشتی متمرکز و قدیمی هستند، اما همه گیری بدون شک ثابت کرده است که  این مدل مناسب نیست. رویکرد جدید به فناوری های نوظهور امری حیاتی است. ما برخی از چهره های برجسته جهان در حوزه‌های پزشکی، تشخیص پیشرفته، نشانگرهای نانو زیستی، پزشکی از راه دور، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را به گرد هم آورده‌ایم تا این فناوری‌ها را برای ایجاد تحول در بخش مراقبت‌ها بهداشتی به کار بگیریم.»

 

منبع:

منبع : https://nano-magazine.com/news/2021/1/2/pandemic-protection-is-accelerating-investment-in-artificial-intelligence-and-nanotechnology

نظر شما