نقش هوش مصنوعی در توسعه صنعت دارو

تاریخ : ۱۴ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۷۲۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت دارویی در حال حاضر، هزینه بالای تولید داروی جدید و ورود موفقیت آمیز آن به بازار است. این فرآیند بسیار طولانی و پرهزینه است. اینجاست که نقش مهم هوش مصنوعی در صنعت داروسازی خود را نشان می‌دهد

چهار مورد از مهم‌ترین حوزه‌های تاثیر هوش مصنوعی در دارو عبارتند از:

کاهش زمان و هزینه فرآیند توسعه دارو
یافتن کاربردهای جدید برای داروهای موجود
افزایش نرخ موفقیت مطالعات بالینی
ورود داروهای پیشرفته به بازار
 

هزینه؛ مانعی بزرگ در مسیر تولید دارو جدید با هوش مصنوعی
امروزه هزینه تولید یک دارو جدید برای شرکت‌های بزرگ داروسازی از ۱.۲ میلیارد دلار به حدود ۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. این به معنای ۶۷ درصد افزایش در هزینه ها است! این افزایش منجر به کاهش سود کلی صنعت داروسازی در دهه گذشته شده است. در کنار این، یک دارو برای ورود به بازار باید معیارهای مختلفی از جمله مقررات دولتی، قوانین قیمت‌گذاری و غیره را پاس کند. مجموعه این عوامل در کنار یکدیگر روند تولید داروی جدید را بسیار پرهزینه و مشکل ساخته است.
با در نظر گرفتن همه این شرایط، حتی اگر دارویی بتواند با موفقیت مطالعات بالینی را پشت سر بگذارد، فقط ۱۰ درصد احتمال دارد موفق شود تاییدیه FDA را اخذ کند.
از این رو بخش قابل توجهی از هزینه تولید یک دارو جدید، مربوط به احتمالات شکست آن در بخش‌های مختلف مسیر است.

هوش مصنوعی ؛ دریچه‌ای جدید به روی صنعت داروسازی:

با توجه به نقش‌های متنوعی که هوش مصنوعی در دنیای سلامت ایفا می‌کند، این سوال مطرح می‌شود که آیا تکنولوژی هوش مصنوعی قادر است در صنعت داروسازی نیز با کاهش هزینه‌ها، کارایی را افزایش دهد؟

پاسخ مثبت است. در طی سال‌هایی که این تکنولوژی وارد داروسازی شده است، توانسته به نحو چشمگیری زمان و هزینه را کاهش دهد.

هوش مصنوعی در صنعت داروسازی

 

در ادامه به اختصار با سه حیطه اصلی که هوش مصنوعی در صنعت داروسازی نقش ایفا می‌کند، آشنا می‌شویم:

کاهش زمان و هزینه تولید دارو جدید:

در ژانویه سال ۲۰۲۰ ، یک شرکت بیوتکنولوژی انگلیسی به نام Exscientia ، با مشارکت شرکت داروسازی ژاپنی Sumitomo Dainippon Pharma ، اعلام کرد که آن‌ها از هوش مصنوعی برای اختراع یک مولکول دارویی جدید برای درمان استفاده در OCD  استفاده کرده‌اند. در این پروژه مشترک، هوش‌مصنوعی زمان ساخت دارو را از ۵ سال به حدود ۱۲ ماه کاهش داد. این دارو نخستین دارویی است که با کمک هوش مصنوعی وارد فاز مطالعات انسانی شده است.

کشف کاربرد جدید برای داروهای موجود:

هوش مصنوعی با داشتن توانایی تشخیص الگوها در مجموعه داده‌های وسیع که برای محققان بشری چندان مشهود نیست ، برای کشف ارتباطات احتمالی بین داروها و بیماری‌ها و شناسایی کاربردهای جدید داروهای موجود در بازار مفید است. استفاده مجدد از یک داروی تایید شده برای یک هدف جدید، به نوبه خود باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

استارتاپ BenevolentAI یک گروه تحقیقاتی در لندن است. این استارتاپ در پی شیوع ویروس کرونا، به بررسی داروهای موجود با استفاده از پلتفرم هوش مصنوعی پرداخت. در نتیجه این بررسی‌ها، دارویی به نام باریسیتینیب به عنوان یک مولکول بالقوه در درمان کرونا شناسایی شد. باریسیتینیب در ماه گذشته مجوز استفاده اضطراری FDA را اخذ کرد.

افزایش نرخ موفقیت در مطالعات بالینی با کمک هوش مصنوعی:

هوش مصنوعی در مطالعات بالینی

یکی از مراحلی که تعداد قابل توجهی از مولکول‌های جدید دارویی در آن شکست می‌خورند، مرحله مطالعات بالینی است. این مطالعات هزینه زیادی به همراه دارد. بنابراین شکست در این مرحله، خسارت مالی قابل توجهی برای شرکت به دنبال دارد.

هوش مصنوعی در سه زمینه اصلی به روند آزمایش بالینی کمک می کند: این روند را سریع‌تر ، قابل اعتماد‌تر و ایمن‌تر می‌کند. هم‌چنین هوش مصنوعی با شناسایی بهترین درمان‌های بالقوه از همان ابتدا می‌تواند به افزایش موفقیت در آزمایش کمک کند.

سخن پایانی:

 

دهه گذشته در زمینه دارویی چالش برانگیز بوده است زیرا هزینه‌های توسعه در حالی که متوسط ​​ارزش داروی جدید کاهش یافته است، افزایش یافته است. اما با استفاده از هوش مصنوعی شرکت‌ها می‌توانند درصد موفقیت آزمایشات را بهبود بخشند، سریع‌تر اطلاعات مناسب را جمع آوری کنند و از زمان و هزینه لازم برای تولید داروهای مورد نیاز در بازار بکاهند.

منبع : http://honam.ir/blog/artificial-intelligence-news-4/

نظر شما