استفاده از توالی‌یابی RNA برای درک بهتر تفاوت اثر کرونا روی بیماران مختلف

تاریخ : ۰۱ دی ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۴۹۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از توالی‌یابی به مطالعه این موضوع پرداختند که چرا کرونا روی افراد مختلف، اثرات متفاوتی دارد.

یافته‌های اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد که توالی‌یابی RNA قادر است اطلاعات زیادی در مورد اینکه چرا عفونت‌های ویروس SARS-CoV-2 در افراد مختلف، متفاوت است، ارائه کند.

 

پاندورانگان ویجیاناند دانشیار موسسه ایمونولوژی لاژولا درباره تفاوت پاسخ ایمنی بدن به ویروس SARS-CoV-2 و اینکه چرا این ممکن است پاسخ ایمنی افراد نسبت به این ویروس با هم تفاوت دارد، تحقیقاتی انجام داده است.

 

هر چند تلاش‌ها برای تولید واکسن ضدکرونا در حال انجام است اما پیش از این لازم است که دانشمندان با ماهیت این ویروس بیشتر آشنا شوند. یکی از این مسائل، پاسخ ایمنی بدن به این ویروس است. درک پاسخ ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا برای توسعه واکسن و درمان بسیار مهم است.

 

بنابراین محققان موسسه ایمونولوژی لا ژولا با همکاران خود از دانشگاه لیورپول و دانشگاه ساوتهمپتون، نحوه واکنش سلول های CD4 + T بدن به SARS-CoV-2 را مطالعه کردند.

 

پاندورانگان ویجیاناند درباره اهمیت مطالعه پاسخ ایمنی بدن می‌گوید: « بیشترین نگرانی در SARS-CoV-2 در جایی است که افراد دچار التهاب شدید ریه می شوند. درک اینکه چه عواملی باعث ایجاد آن می شود مهم است. برای انجام این کار، شما باید سیستم ایمنی بدن را جستجو کنید تا بدانید چه اجزایی واکنش نشان می‌دهند و بیماری را تشدید می‌کنند. »

 

در مقاله‌ای که محققان این پروژه در نشریه Cell به چاپ رساندند برای اولین بار پاسخ ایمنی بدن را در کسانی که به کووید 19 مبتلا شده و شرایط سختی را تحمل می‌کردند، مورد مطالعه قرار داده و با کمک توالی‌یابی RNA پاسخ ایمنی را با جزئیات بالا بررسی کردند.

 

ویجیاناند می‌گوید که این تیم تحقیقاتی از روش تحلیلی استفاده کردند که  خودشان توسعه داده بودند. آنها از توالی‌یابیRNA تک سلولی (RNA-seq) برای تجزیه و تحلیل مولکول‌های RNA بیان شده توسط سلولهای CD4 + T که به طور خاص SARS-CoV-2 را تشخیص می دهند، استفاده کردند. این روش به آنها اجازه می دهد تا ماهیت کامل سلول‌هایی را که به ویروس کرونا پاسخ می دهند، آشکار کنند. فناوری RNA-seq تک سلولی شامل بررسی هر مولکول RNA در سلول و شناسایی پیام منتقل شده با آن است.

 

محققان نمونه هایی از 40 بیمار کرونایی را در دو گروه مورد مطالعه قرار دادند: یک گروه شامل 22 بیمار بستری شده، با 9 نفر تحت درمان در بخش مراقبت های ویژه (ICU) و یک گروه بستری‌نشده با 18 بیمار که علائم کرونای خفیف‌تری را تجربه کرده بودند.

 

روش RNA-seq نشان داد که پاسخ ایمنی هر فرد متفاوت است. محققان دریافتند که بیماران بستری شده، سلول‌های TFH "سیتوتوکسیک" بالاتری دارند که به طور بالقوه می‌تواند باعث بدتر شدن عفونت شود. سلول های TFH که در این مطالعه دیده می شود به جای کمک به سلول‌های B در ساخت آنتی بادی، بسیار شبیه سلول‌هایی است که در مطالعات قبلی اقدام به نابود کردن سلول های B کرده بودند.  سپس محققان غلظت آنتی بادی مخصوص SARS-CoV-2 را در بیماران بررسی کردند. کسانی که سلولهای TFH ناکارآمد داشتند، آنتی بادی کمتری نیز داشتند.

منبع : https://www.drugtargetreview.com/article/78581/rna-sequencing-provides-insights-into-why-every-sars-cov-2-infection-is-different/

نظر شما