دارپا با برنامه N۳ پروژه توسعه رابط مغز و کامپیوتر را پیش می‌برد

تاریخ : ۱۴ تیر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۴۶۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برنامه N3 سازمان دارپا با همکاری دانشگاه رایس و چند مرکز تحقیقاتی دیگر در حال اجرا است تا در آینده‌ای نزدیک از رابط‌های مغز و کامپیوتر برای کمک به سربازان به منظور کنترل تجهیزات و ادوات مختلف استفاده شود.

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده به دانشگاه رایس برای یافتن رابط‌های مغز و کامپیوتر ‌بی‌نیاز از جراحی مراجعه کرده و پروژه‌ای در این رابطه در حال انجام است. این رابط‌های عصبی می‌تواند به سربازان کمک کنند تا با سیستم‌های خودکار و نیمه خودکار با استفاده از هوش مصنوعی (AI) ارتباط برقرار کنند.

 

 محققان ارتش آمریکا در حال پیشبرد پروژه‌ای برای ایجاد رابط‌های عصبی غیرتهاجمی یا کم تهاجمی برای اتصال مغز سربازان به کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های دیجیتال هستند تا امکان تعامل بی‌نیاز به دست، به شکل موثری با سیستم‌های نظامی فراهم شود

 

مقامات آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده (DARPA) در آرلینگتون، از همکاری و حمایت مالی از دانشگاه رایس به ارزش 9.8 میلیون دلار به منظور اجرای برنامه نسل بعدی فناوری عصبی غیر جراحی (N3) خبر دادند.

 

دانشگاه رایس یکی از شش سازمانی بود که در ماه مه 2019 قراردادهای N3 را برای توسعه رابط‌های پوشیدنی غیرجراحی برای اتصال مغز انسان به کامپیوتر به منظور کارهایی مانند کنترل سیستم‌های دفاع سایبری فعال و هواپیماهای بدون سرنشین، منعقد کرد.

 

دانشگاه رایس در حال کار بر روی یک سیستم دو طرفه کاملاً تهاجمی برای ضبط و نوشتن از مغز است. این رابط با استفاده از توموگرافی نوری برای استنباط فعالیت عصبی با اندازه گیری پراکندگی نور در بافت عصبی کار می کند.

 

در قراردادی که با دانشگاه رایس منعقد شده از محققان رایس خواسته شده است تا کار خود را در زمینه تولید یک رابط عصبی با قدرت تفکیک بالا ادامه دهند، رابطی که نیازی به جراحی ندارد.

 

پیمانکاران اصلی N3 ، علاوه بر دانشگاه رایس، موسسه باتل در کلمبوس، دانشگاه کارنگی ملون در پیتزبورگ، آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در لورل، مرکز تحقیقات پالو آلتو (PARC) در پالوآلتو هستند.

 

پروژه DARPA N3 در تلاش است تا یک سیستم رابط عصبی غیرجراحی را توسعه دهد تا برای سربازان بتوان از آن استفاده کرد. تاکنون، رابط های عصبی که مغز انسان را به کامپیوتر و سایر تجهیزات دیجیتال متصل می‌کنند، تهاجمی بوده و در درجه اول برای کمک به بازگرداندن عملکردها و مهارت‌ها به سربازان آسیب دیده استفاده می‌شده است. با این حال، پروژه N3 به دنبال امکان ضبط و تحریک عصبی با وضوح فضایی زیر میلی‌متر در سربازارن سالم است.

 

برنامه N3 حداقل تا سال 2023 بودجه‌ای را برای ارائه یک سیستم رابط عصبی غیر جراحی فراهم می‌کند و به سه مرحله متوالی تقسیم می شود که زمان‌بندی آن به صورت یک دوره یک ساله برای تحقیقات پایه و دو دوره 18 ماهه برای تحقیقات تکمیلی است.

منبع : https://www.militaryaerospace.com/computers/article/14187196/interfaces-brain-nonsurgical

نظر شما