ساخت دستگاه زیست‌الکترونیک قلبی برای پایش فعالیت قلب

تاریخ : ۱۳ تیر ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۷۲۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از مواد نرم لاستیکی، موفق به ساخت دستگاه زیست‌الکترونیکی شدند که قادر است اطلاعات مربوط به فعالیت الکتروفیزیولوژیک، دما ، ضربان قلب و سایر شاخص‌های سلامت قلب را همزمان جمع‌آوری کند.

تاکنون مسئله اصلی در مورد ضربان سازهای قلب و سایر دستگاه‌های قلبی قابل کاشت این بوده است که به طور کلی یا بسیار صلب هستند که مشکل می‌توانند میزبان یک تپنده باشند، یا بسیار نرم هستند، به این معنی که فقط می توانند داده‌های محدودی را جمع آوری کنند.

 

به تازگی محققان به سرپرستی یک مهندس مکانیک از دانشگاه هوستون نتایج مطالعه جدیدی را منتشر کرده اند که جزئیات یک پچ قلبی جدید در این گزارش درج شده است، پچی ساخته شده از مواد زیست‌الکترونیک لاستیکی که می‌توان آن را مستقیم روی قلب قرار داد تا طیف وسیعی از اطلاعات را جمع آوری کند.

 

این قطعه جدید که از الکترونیک لاستیکی ساخته شده است، قادر است فعالیت الکتروفیزیولوژیک، دما ، ضربان قلب و سایر شاخص‌های سلامت قلب را همزمان جمع‌آوری کند.

 

در این دستاورد جدید برای اولین بار از یک قطعه زیست‌الکترونیک بر اساس مواد کاملا لاستیکی سازگار با بافت قلب استفاده شده است.

 

دکتر کونجیانگ یو، دانشیار مهندسی مکانیک بیل دی کوک در دانشگاه هوستون می‌گوید: «برای افرادی که آریتمی قلبی یا حمله قلبی دارند، باید سریعاً مشکل را شناسایی شود. این دستگاه می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.»

 

 این پچ انرژی را از ضربان قلب با کارایی بالا به دست می‌آورد، این بدان معناست که این قطعه می‌تواند بدون نیاز به منبع انرژی خارجی کار کند. محققان می‌گویند جدا از جمع آوری اطلاعات حیاتی، این پچ می‌تواند مزایای درمانی مانند پالس‌دهی الکتریکی و فرسایش حرارتی را نیز به همراه داشته باشد.

 

برخلاف ادوات زیست‌الکترونیک رایج که اساساً بر پایه مواد سفت و سخت با ساختارهای مکانیکی قابل انعطاف در سطح ماکروسکوپی است، در ساخت این قطعه زیست‌الکترونیکی از مواد با مدول‌های منطبق با بافت‌های زیستی  استفاده شده است که نشان دهنده مسیری امیدوارکننده به سمت توسعه نسل بعدی ادوات زیست‌الکترونیک و حسگرهای زیستی است که سخت نیستند.

 

این پچ اپیکاردیالی لاستیکی قادر به عملکردهای نقشه برداری نوار قلب، سنجش فشار و دما، پالس‌دهی الکتریکی، فرسایش حرارتی و برداشت انرژی است.

 

این تحقیق توسط یک تیم بین‌المللی مستقر در دانشگاه هاوس، موسسه قلب تگزاس و دانشگاه شیکاگو انجام شده است.

منبع : https://interestingengineering.com/bioelectronic-implantable-device-monitors-treats-heart-disease

نظر شما