راهبردی برای ایجاد تحولی بزرگ در حوزه زیست‌شناسی مصنوعی

تاریخ : ۲۲ مهر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۵۲۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با توسعه ابزاری جدید برای تولید سریع و دقیق رشته‌های DNA مصنوعی، به نظر می‌رسد که این زیرشاخه از زیست‌شناسی مصنوعی در آستانه نقطه عطفی قرار گرفته است.

دانیل آرلو 18 سال از عمر خود را صرف مطالعه ژنومیک و زیست‌شناسی مصنوعی کرده است. نقطه عطف حرفه‌ای آرلو، تاسیس استارت‌آپ آنسا بیوتکنولوژیز است. او تحقیقات خود را از موسسه فناوری ماساچوست به دانشگاه کالیفرنیا و در قدم بعد به این استارت‌آپ رساند.

 

اکنون آرلو آماده است تا آنچه را که در این شرکت روی آن کار می‌کند به جهانیان معرفی کند، این فناوری در واقع تولید نسل بعدی DNA مصنوعی است.

 

شرکت او روی بازاریابی فرآیند جدیدی برای ساخت DNA کار می‌کند، فرآیندی که به گفته آرلو سریع‌تر و دقیق‌تر از فناوری‌های موجود است.

 

ست بانون، شریک موسس این استارت‌آپ که در شرکت سرمایه‌گذاری فیفتی یرز فعالیت دارد، 7.9 میلیون دلار سرمایه‌گذاری روی این استارت‌آپ انجام داده است. وی می‌گوید: « خوانش، نگارش و ویرایش DNA، هسته اصلی زیست‌شناسی مصنوعی است. در حال حاضر توانایی نوشتن DNA گلوگاه اصلی در صنعت زیست‌شناسی مصنوعی قلمداد می‌شود. ANSA با امکان تولید سریع، طولانی‌تر و با کیفیت‌تر در سنتز DNA با فرآیند کاملا آنزیمی خود، به تسریع کل صنعت زیست‌شناسی مصنوعی کمک خواهد کرد.»

 

آرلو وضعیت این صنعت را به روزهای اولیه برنامه‌نویسی تشبیه می‌کند. وی می‌گوید: « اگر سه هفته طول بکشد تا کد شما خوانده شود و تغییر کوچکی ایجاد شود، شما نمی‌توانستید هیچ پیشرفتی در توسعه نرم‌افزار کامپیوتری داشته باشید.»

 

این حالت شبیه به زیست‌شناسی قابل برنامه‌ریزی در حال حاضر است. پس از طراحی ایده، مدت زیادی طول می کشد تا ایده آزمایش شود و این شما را مجبور می‌کند که با دقت بیشتری برنامه‌ریزی کنید و در نتیجه چابک نخواهید بود.

 

با استفاده از این فناوری شرکت‌ها می‌توانند DNA را براساس نیازهای خاص خود و با سرعت و مقیاس بالاتری نسبت به فناوری‌های رایج تولید کنید.

 

به گفته محققان، زیست‌شناسی دیجیتال در جای بسیار باورنکردنی قرارگرفته است. در حال حاضر DNA با روش‌ شیمیایی قدیمی ساخته می‌شود که محدودیت‌های زیادی دارد. اما با این فناوری جدید شرکت‌ها قادر به تولید مستقیم DNA با طول بلند و با کمترین خطا خواهند بود.

منبع : https://techcrunch.com/2020/09/17/ansa-biotechnologies-wants-to-usher-in-a-new-era-of-dna-manufacturing/

نظر شما