ترکیب مهندسی پروتئین و فناوری DNA مصنوعی برای مقابله با سرطان

تاریخ : ۰۹ خرداد ۱۴۰۰

تعداد بازدید : ۱۳۳۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به منظور مقابله با سرطان، محققان با ترکیب مهندسی پروتئین و فناوری DNA مصنوعی اقدام به ساخت واکسنی کردند که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن موش‌ها برعلیه سرطان می‌شود.

به تازگی مقاله‌ای در نشریه American Association for Cancer Research به چاپ رسیده است که در آن دانشمندان با استفاده از فناوری‌نانو مبتنی بر مهندسی DNA برای تحریک پاسخ ایمنی قوی ضدتوموری بدن در مدل‌های پیش‌بالینی استفاده کردند.

 

محققان موسسه ویستار با ترکیب تخصص خود در مهندسی پروتئین و فناوری DNA مصنوعی، واکسن‌های ضدتومور حاوی نانوذرات ساختند که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و سلول‌های CD8 T شده و رشد ملانوم در مدل‌های پیش‌بالینی را کاهش می‌دهد.

 

واکسن‌های نانو از ذرات بسیار کوچک تشکیل شده‌اند که از نظر ابعاد مشابه باکتری و ویروس است. برای ایجاد نسخه‌های متعدد از آنتی‌ژن و ایجاد پاسخ ایمنی بدن از این واکسن‌ها استفاده می‌شود. این گروه تحقیقاتی پیش از این گزارشی درباره استفاده از دستورالعمل DNA به منظور تولید واکسن  منتشر کرده بودند (واکسن‌های Dlnano).

 

واکسن‌های Dlnano درون بدن مونتاژ می‌شوند و نسبت به واکسن‌های نانوذره‌ای مبتنی بر پروتئین در شرایط بیماری عفونی، به ویژه پاسخ سلول‌های CD8 T پاسخ ایمنی قوی‌تری ایجاد می‌کنند.

 

دانیل کولپ، استاد مرکز واکسن و ایمونوتراپی ویستار می‌گوید: « ما قصد داشتیم تا واکسن‌های Dlnano را برای ایمنی‌درمانی سرطان تست کنیم و این پلتفورم را برای درمان سرطان بررسی کنیم.»

 

سلول‌های CD8 T به دلیل توانایی در از بین بردن سلول‌های بدخیم،به طور خاص نقش مهمی در ایمنی ضدسرطان دارند، بنابراین درگیری این سلول‌ها قدم مهمی برای موفقیت رویکرد واکسن ضدسرطان است. اگر چه دستیابی به این نوع پاسخ ایمنی، با استفاده از واکسن‌های حاوی پروتئین یا ویروس غیرفعال شده، به طور معمول دشوار است.

 

محققان واکسن‌های Dlnano را با 60 نسخه مختلف از قطعات پروتئینی مشتق شده از آنتی‌ژن‌های اختصاصی ملانوم Trip2 و Gp100 طراحی کردند و آنها را روی موش‌های مدل آزمایش کرده و شاهد زنده ماندن طولانی مدت موش‌ها بودند که این امر به فعال شدن سلول‌های CD8 T بستگی دارد.

 

زیانگ‌ژو از محققان این پروژه می‌گوید: « یکی از مزایای فناوری DNA مصنوعی نسبت به سایر روش‌ها، کاربرد همه جانبه این پلتفورم است.»

منبع : https://www.newswise.com/articles/scientists-engineer-dna-based-nanotechnology-to-stimulate-potent-antitumor-immune-responses-in-preclinical-models

نظر شما