دانشگاه دوک به کنسرسیوم توسعه کامپیوتر کوانتومی پیوست

تاریخ : ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دانشگاه دوک با همکاری چندین مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مهم آمریکا به مدت 5 سال و با بودجه 115 میلیون دلاری روی توسعه کامپیوتر کوانتومی کار خواهند کرد.

دانشگاه دوک برای توسعه کامپیوترهای کوانتومی به برنامه 115 میلیون دلاری پیوست. در این برنامه 14 موسسه آمریکایی حضور دارند که قرار است در مدت 5 سال با صرف بودجه 115 میلیون دلاری روی توسعه رهیافت‌های فناورانه مورد نیازبه منظور توسعه علم اطلاعات کوانتومی همکاری کنند.

 

 شتاب‌دهنده سیستم‌های کوانتومی (QSA) که با بودجه وزارت انرژی آمریکا فعالیت می‌کند، قرار است طیف گسترده‌ای از فناوری‌های پیشرفته کیوبیت را بهینه‌سازی کند. این شتاب‌دهنده توسط آزمایشگاهی ملی لارنس برکلی هدایت می‌شود و به جامعه تحقیقاتی کمک می‌کند تا پیشگامی آمریکا در تحقیق و توسعه سامانه‌های کوانتومی را حفظ کند.

 

عرفان صدیقی از آزمایشگاهی ملی برکلی و مدیر شتاب‌دهنده سیستم‌های کوانتومی می‌گوید: « مسابقه جهانی در حال انجام است تا سیستم‌های کوانتومی تولید شوند و نسل بعدی فناوری اطلاعات را برای بهبود زندگی ارائه کنند. شتاب‌دهنده سیستم‌های کوانتومی وعده بزرگی برای پیاده‌سازی درهم‌تنیدگی کوانتومی را  می‌دهد.»

 

تخصص چند رشته‌ای مرکز و شبکه و همچنین زیرساخت‌های در سطح جهانی آن، این تیم را قادر می‌سازد تا رهیافت‌های مورد نیاز برای ساخت سیستم‌های کوانتومی را به‌دست آورد، سیستم‌هایی که عملکرد بهتری نسبت به کامپیوترهای رایج دارند.

 

هدف از این پروژه، ارائه پروتوتایپ سیستم‌های کوانتومی است که برای پیشرفت‌های عمده در محاسبات علمی، اکتشافات بنیادی و دستیابی به موفقیت در علم مواد و شیمی بهینه شده‌اند.

 

کریس مونرئو از ابتدای سال 2021 به عنوان استاد مهندسی برق و کامپیوتر به دانشگاه دوک خواهد پیوست و مرکز کوانتومی دوک را هدایت خواهد کرد. نقش دوک در این پروژه 5 سال به طول می‌انجامد و تقریبا 11 میلیون دلار برای این کار بودجه دریافت خواهد کرد.

 

به عنوان یک گروه پیشرو در QSA، مرکز کوانتومی دوک در ساختمان چسترفیلد مرکز شهر دورهام واقع شده است. کارشناسان دوک با همکاری همکاران دانشگاه مریلند، آزمایشگاه ملی ساندیا، آزمایشگاه ام‌آی‌تی لینکولن، دانشگاه هاروارد، دانشگاه کلرادو و NIST با هم همکاری خواهند داشت.

منبع : https://www.wraltechwire.com/2020/09/03/duke-joins-115m-program-to-focus-on-development-of-quantum-computing/

نظر شما