هوش مصنوعی در خدمت افزایش کیفیت چاپ سه بعدی

تاریخ : ۰۳ شهریور ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برای بهبود کیفیت قطعات چاپ شده با استفاده از چاپگر سه بعدی، محققان نرم‌افزار مجهز به هوش مصنوعی ساختند. این نرم‌افزار مجهز به دوربین بوده و هوش مصنوعی به کار رفته در این فناوری ناهنجاری‌ را در قطعات تولید شده با چاپگر تشخیص می‌دهد.

 

محققان آزمایشگاه ملی اوک‌ریج موفق به ارائه نرم‌افزار هوش مصنوعی شدند که از آن می‌توان برای چاپگر سه بعدی استفاده کرد. این نرم‌افزار قادر است در زمان واقعی و بدون نیاز به تجهیزات تعیین مشخصات گرانقیمت، نتیجه کار را ارزیابی کند.

 

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Layer-wise anomaly detection and classification for powder bed additive manufacturing processes: A machine-agnostic algorithm for real-time pixel-wise semantic segmentation در نشریه Additive Manufacturing به چاپ رسیده است.

 

این نرم‌افزار هوش مصنوعی با عنوان پرگرین، از تولید پیشرفته نخ دیجیتال پشتیبانی می‌کند، فناوری که در آزمایشگاه اوک‌ریج توسعه یافته تا اطلاعات را در هر مرحله از فرآیند تولید آنالیز و جمع‌آوری کند. با کمک این فناوری می‌توان از طراحی گرفته تا انتخاب مواد اولیه و همچین چاپ و تولید مواد را تحت کنترل گرفت.

 

ویسنت پاکوئیت، از محققان این پروژه می گوید: «دریافت این اطلاعات موجب تشکیل کلونی دیجتیال برای هر بخش می‌شود که می‌توان داده‌های اولیه را از مواد گرفت و به مولفه‌های عملیاتی تبدیل کرد. ما سپس از این داده برای کمی کردن بخش ها وآگاهی از ساختارها استفاده می‌کنیم و به سطوح تازه‌ای از اتوماسیون و تضمین کیفیت دست پیدا می‌کنیم.»

 

این نرم‌افزار به محققان کمک می‌کند تا قطعات چاپ شده سه بعدی را بررسی کیفی کنند. هوش مصنوعی به کار رفته در این فناوری ناهنجاری‌ را در قطعات تولید شده با چاپگر تشخیص می‌دهد.

 

پژوهشگران این پروژه برای طراحی یک روش کنترل شده، از شبکه عصبی حلقوی استفاده کردند که توسط این گروه توسعه داده شده است. این شبکه عصبی با تقلید از روی مغز انسان ساخته شده و می‌تواند به سرعت تصاویر را تحلیل کند، تصاویری که با استفاده از دوربین نصب شده روی چاپگر گرفته شده است.

 

در این نرم‌افزار از یک الگوریتم استفاده شده که ارزش پیکسل‌ها را پردازش کرده و با در نظر گرفتن ترکیب لبه‌ها، خطوط و گوشه‌ها تحلیل را انجام می‌دهد. با این کار، نرم‌افزار اگر ناهنجاری را پیدا کند که روی کیفیت تاثیر می‌گذارد آن را به کاربر هشدار می‌دهد.

منبع : https://www.nanowerk.com/news2/gadget/newsid=55917.php

نظر شما