زیست‌چسبی برای استفاده در چاپ سه بعدی

تاریخ : ۰۲ شهریور ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۲۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

آلمانی‌ها زیست‌چسبی برای استفاده در چاپ سه بعدی تولید کردند. این چسب زیستی کاملا زیست‌تخریب‌پذیر بوده و می‌توان از آن برای تولید سازه‌های سبک استفاده کرد.

زیست‌چسب‌های ویسکوزی که به‌تازگی ساخته شده به راحتی قابل پردازش بوده و به سرعت سفت می‌شوند و برای تولید ساختارهای پیچیده با استفاده از فرآیند چاپ سه بعدی مناسب هستند.

 

یک گروه تحقیقاتی به رهبری ماری پیرلری از دانشگاه فرایبورگ به تازگی اقدام به تولید زیست‌چسبی کرده که می‌توان از آن برای چاپ سه بعدی استفاده کرد.

 

این ماده سنتزی زیست‌تخریب پذیر مبتنی بر چوب بوده و می‌توان از آن برای تولید سازه‌های سبک استفاده کرد.

  لابوری می گوید: « به همین دلیل نیاز صنعت به مواد جدید، ما در حال تحقیق روی ماده‌ای جایگزین برای استفاده در آینده هستیم.»

 

لیگنین در دیواره سلول‌های گیاهی موجب تقویت ساختار سلول شده و باعث می‌شود که سلو‌ل‌ها به چوب تبدیل شوند، ساز و کاری که به گیاه کمک می کند تا در برابر باد یا آفت‌ها از خود محافظت کند.

 

در این سیستم، بلورهای مایع مبتنی بر سلولز، ماده اصلی دیواره سلولی گیاهان، موجب می‌شود تا محصول نهایی از استحکام بالایی برخوردار بوده و در عین حال خواص سیالی زیست‌چسب حفظ شود.

 

لیگنین می‌تواند در فرآیند زیست‌تولید، میکروساختارهای را به هم متصل کند. جهت‌گیری این ماده خصوصیات زیست‌تولید را مشخص می‌کند. برای مثال بسته به جهتی که نیرو به آن وارد می‌شود، می‌تواند محکم‌تر یا انعطاف‌پذیرتر شود.

 

این گروه به دنبال توسعه این فناوری هستند تا در نهایت بتوان از آن در صنعت استفاده کرد. آنها قصد دارند تا از این ماده به عنوان کامپوزیت در ساخت‌وسازهای سبک استفاده کنند.

 

تاکنون این گروه تحقیقاتی لیگنین خالص که در مرکز پزدارش زیست‌شیمی‌فناوری فرانهوفر ساخته شده را مورد استفاده قرار داده‌اند.

 

نتایج حاصل از این پروژه و چاپ سه بعدی با این زیست‌چسب در مرکز فرایبورگ و انجمن فرانهوفر انجام شده است.

نتایج این پروژه در قالب چند مقاله مختلف به چاپ رسیده است. دو مقاله از این مقالات با عنوان Lignin-Assisted Stabilization of an Oriented Liquid Crystalline Cellulosic Mesophase, Part A: Observation of Microstructural and Mechanical Behavior  و همچنین Lignin-Assisted Stabilization of an Oriented Liquid Crystalline Cellulosic Mesophase, Part B: Toward the Molecular Origin and Mechanism. در نشریه Biomacromolecules و دیگر با عنوان Lignin in Bio-Based Liquid Crystalline Network Material with Potential for Direct Ink Writing. در نشریه Applied Bio Materials به چاپ رسیده است.

 

منبع : https://www.nanowerk.com/news2/gadget/newsid=55957.php

نظر شما