ساخت حسگر چند کاره برای رصد تنش‌های محیطی در کشاورزی

تاریخ : ۰۱ شهریور ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نور، رطوبت و دما سه عامل محیطی موثر در گیاهان هستند. به تازگی سامانه یکپارچه حسگری برای تشخیص و رصد این سه عامل ساخته شده است.

برای تامین غذای مورد نیاز مردم جهان، لازم است که کشاورزی توسعه قابل توجهی پیدا کند. از این رو محققان ژاپنی اقدام به ساخت سامانه‌ای کردند که مجهز به چندین نوع نانوحسگر بوده و می‌تواند نظارت دقیق و ارزیابی صحیحی از وضعیت سلامت گیاه داشته باشد.

 

حسگرهای رایج بسیار سنگین بوده و برای استفاده دائمی مناسب نیستند از روی محققان اقدام به توسعه فناوری کردند که امکان تولید حسگرهای کوچک و کارا را فراهم می‌کند.

 

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان Multimodal Plant Healthcare Flexible Sensor System"  در نشریه ACS Nano به چاپ رسیده است.

 

در این مقاله که به تازگی به چاپ رسیده است که در آن محققان دانشگاه اوساکا سامانه یکپارچه حسگری گیاهی انعطاف‌پذیر چند مدلی ساخته شده است، سامانه‌ای که متشکل از حسگر رطوبت برگ، حسگر رطوبت اتاق و حسگر نوری و همچنین یک حسگر حرارتی است که می‌توان با استفاده از آن سلامت گیاه را پایش کرد.

 

با استفاده از نانوورق‌های  ZnIn2S4 (ZIS) ، این گروه حسگر انعطاف‌پذیری ساختند که نه تنها می‌تواند نورپردازی را در یک پاسخ سریع درک کند، بلکه رطوبت را نیز با عملکرد بالا رصد می‌کند.

 

از آنجایی که نانوورق‌های ZIS  برای اولین بار روی حسگر رطوبت قرار داده شده است، این تیم تحقیقاتی بررسی‌های جامعی از ساز و کار سنجش رطوبت توسط این ماده انجام دادند.

 

با استفاده از این سامانه، محققان در زمان واقعی سه تنش اصلی بیوتیک، یعنی رطوبت، نور و دما، را اندازه‌گیری کردند.

داوئه هیونگ کیم، از محققان این پروژه می‌گوید: « بیشتر حسگرهای انعطاف‌پذیر در نظارت بر سلامت انسان یا رابط‌های ماشین و انسان به کار می‌روند. نظارت بر وضعیت گیاهان ممکن است مسیرهای تازه‌ای به سوی کشاورزی هوشمند باز کند.»

 

کونیهارو تاکی، رهبر این تیم تحقیقاتی می‌گوید: « با انتخاب منطقی مواد حسگر و الکترود، ما برای ردیابی طولانی‌مدت تنش‌های غیرطبیعی در گیاهان و همچنین جمع‌آوری سیگنال‌های چندکاناله بدون وقفه با عملکرد بالا، این این سامانه را ارائه کردیم.»

 

منبع : https://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=55890.php

نظر شما