دومین فراخوان حمایت از کسب و کارهای داده‌های زیستی (داده های NGS)

تاریخ : ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۳۶۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

ثبت‌نام دومین فراخوان حمایت از کسب و کارهای داده‌های زیستی شروع شد و تا 30 شهریور ماه ادامه دارد. سه سازمان «مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری»، «ستاد توسعه زیست فناوری» و «مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا» ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این رویداد پشتیبانی می‌کنند.

دومین فراخوان حمایت از کسب و کارهای داده‌های زیستی از مورخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۹ آغاز شده است. فناوران می‌توانند تا مورخ ۳۰ شهریورماه نسبت به ارسال طرح‌های خود از طریق منوی فراخوان‌های نوآورانه در سایت مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا اقدام نمایند. شایان ذکر است این فراخوان با همکاری مشترک سه سازمان «مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری»، «ستاد توسعه زیست فناوری» و «مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا» ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

 

تنها تیم‌هایی مورد پذیرش قرار خواهد گرفت که طرح‌شان در حوزه داده‌های زیستی (داده های NGS) قرار گیرد و به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار (استارت‌آپ) حول طرح خود باشند. طرح‌هایی (اعم از خدمت یا محصول) که صرفا کارکرد پژوهشی دارند یا حجم بازار مناسبی برای راه‌اندازی یک کسب و کار ندارند در این فراخوان حمایت نمی‌شوند. فناور باید حداقل یک نمونه اولیه از طرح خود در اختیار داشته باشد. دانشگاهیان، پژوهشگران و شرکت‌‏های نوپا به عنوان توسعه‏ دهندگان فناوری، شتاب‏دهنده‌‏ها، سرمایه‏‌گذاران، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی به عنوان توسعه ‏دهندگان کسب‌وکار و مشتریان مخاطب این برنامه هستند.

 

 

شرایط شرکت در برنامه به شرح زیر است:

 

* هدف از این فراخوان ایجاد و توسعه کسب و کارهای داده‌های زیستی است بنابرین از طرح‌ها و محصولاتی حمایت خواهد شد که پتانسیل تبدیل‌شدن به یک کسب‏‌وکار پایدار را داشته باشند.

 

* حمایت‌های این فراخوان به طرح‏‌های پژوهشی اختصاص نخواهد یافت و طرح ارائه‌شده حداقل باید یک نمونه اولیه داشته باشد.

 

* حمایت‏‌های فراخوان از نوع مادی (تسهیلات هوشمند) و معنوی شامل مشاوره و شرکت در دوره‌های آموزشی تا رسیدن به یک محصول تجاری و به‌هم‌رسانی توسعه‌دهنده فناوری و توسعه‌دهنده کسب و کار یا تولیدکننده خواهد بود.

 

 * حمایت مادی (تسهیلات هوشمند) به صورت نظام‏‏‌مند بوده به این ترتیب که به طرح‏‏‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند (مراحل فراخوان را با موفقیت پشت سر بگذرانند)، ابتدا تسهیلات با سود معادل سود بانکی پرداخت خواهد شود، در ادامه در صورت تحقق اهداف از پیش تعیین شده در طرح یا کسب‌و‌کار در بازه زمانی مشخص، سود تسهیلات به صورت پلکانی کاهش می‏‏‌‌یابد و می‌تواند به صفر برسد.

 

* داوری طرح‏‌ها به صورت پیوسته خواهد بود و از روز اعلام عمومی فراخوان، طرح‌های دریافتی داوری خواهند شد، بنابراین اولویت داوری و حمایت با طرح‏‌هایی خواهد بود که زودتر ارسال شده باشند.

 

 * برای انتخاب طرح‌های دارای صلاحیت، چندین مرحله داوری صورت خواهد گرفت.

 

* معیارهای داوری طرح‌ها و محصولات شامل معیارهای فنی، بازاری و تیم خواهد بود.

 

* طرح‌‏هایی که در برنامه فراخوان داده‏‌های زیستی مورد حمایت قرار می‌گیرند، نباید به‌طور همزمان و موازی در دیگر سازمان‏‌ها یا نهادهای مرتبط ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت قرار گرفته باشند.

 

* یک تیم می‌تواند بیش از یک طرح برای دبیرخانه ارسال کند، اما امکان بهره‌مندی همزمان از تسهیلات فراخوان را برای بیش از یک طرح نخواهد داشت.

 

مراحل ثبت نام و ارسال طرح تا زمان بررسی و اعلام نتایج به صورت زیر است:

 

 

گام اول: جهت ارسال طرح، ابتدا باید در وب‌سایت فراخوان ثبت‌نام کنید. سپس از طریق فرم ثبت‌‏نام، طرح خود را در فراخوان ثبت‏ کنید.

 

گام دوم: طرح‌‏های دریافتی در این مرحله توسط دبیرخانه فراخوان و همچنین تیم داوری مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در صورت نقص اطلاعات ثبت‏نامی، پرونده مربوط به ثبت‌نام‌کننده ارجاع داده خواهد شد تا در مدت زمان مشخصی اقدام به تکمیل اطلاعات کنند.

 

گام سوم: طرح‏‌هایی که در مرحله قبل مورد پذیرش قرار بگیرند، به جلسه داوری حضوری جهت ارزیابی بیشتر (فنی، تجاری، نوآوری و انگیزه و تعامل تیم) دعوت خواهند شد. در این مرحله به منظور ارزیابی دقیق‌تر اطلاعات تکمیلی از ثبت‌نام‌کننده دریافت می‌شود.

 

گام چهارم: به طرح‏‌هایی که مرحله داوری حضوری را با موفقیت پشت سر بگذارند، در صورت نیاز فرصتی جهت توسعه محصول و کسب‌وکار داده خواهد شد و برای این منظور از آن‏ها حمایت می‌شود. این طرح‌‏ها پس از تکمیل این مرحله، دوباره مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

 

گام پنجم: یکی از پیش‏‌نیازهای ارائه تسهیلات مالی به طرح‌ها، به‏‌هم‌رسانی بین توسعه‌دهنده فناوری (تیم فناور) و توسعه‌دهنده کسب‌‏وکار یا تولید کننده است. این به‏‌هم‌رسانی با تلاش تیم ثبت‏‌نام‌کننده و البته با کمک و حمایت برگزارکنندگان فراخوان صورت خواهد گرفت.

 

گام ششم: ارزیابی نهایی برای تعیین نوع و میزان حمایت و معرفی به صندوق مالی برای انعقاد قرارداد در این مرحله انجام خواهد گرفت.

 

برای ثبت نام از اینجا شروع کنید.

 

 

 

 

نظر شما