ترکیب نانوذرات و انتقال‌دهنده‌های نرونی برای رهایش دارو به مغز

تاریخ : ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۳۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با تازگی محققان با ترکیب نانوذرات لیپیدی با انتقال دهنده‌های نرونی و ایجاد ساختاری موسوم به NT-Lipidoids موفق به رهایش دارو به مغز شدند.

مهندسان زیست‌پزشکی در دانشگاه مهندسی تافتز مقاله‌ای با عنوان ("Neurotransmitter-derived lipidoids (NT-lipidoids) for enhanced brain delivery through intravenous injection" در نشریه Science Advances  به چاپ رسانده‌اند. که در آن جزئیات مربوط به رهایش دارو با استفاده از نانوذرات لیپیدی را تشریح کردند.

این گروه نانوذرات مبتنی بر لیپید را توسعه دادند، نانوذراتی که قابل استفاده در انتقال سیگنال‌های نرونی هستند. از آنها می‌توان برای انتقال دارو، مولکول‌های بزرگ و حتی پروتئین‌های ویراستار ژن استفاده کرد. این نانوذرات قادراند از سد خونی مغز عبور کرده و خود را به مغز برسانند. محققان این نانوذرات را روی مغز موش‌ها مورد آزمایش قرار داده‌اند.

با استفاده از این فناوری می‌توان بر مشکل و محدودیت‌های موجود در مسیر رهایش مواد دارویی به سیستم مرکزی عصبی غلبه کرد و فرصت‌های تازه‌ای به سوی استفاده از این نانوذرات برای دسترسی به مغز ایجاد کرد، جایی که پیش‌ از این امکان دسترسی به آن فراهم نبود.

کیائوبینگ زو از محققان این پروژه می‌گوید: «قدرت روش ما این است که بسیار متنوع و نسبتا غیر مختل‌کننده است. ما می‌توانیم با بسته‌بندی طیف وسیعی از مولکول‌ها داخل این نانوذرات لیپیدی، بدون نیاز به اصلاح شیمیایی، این مولکول‌ها را به مغز برسانیم. همچنین می‌توانیم بدون ایجاد اختلال در سیستم یکپارچه سد خونی مغز، از این سد عبور کنیم.»

سد خونی مغز با لایه‌ای از سلول‌های اندوتلیال تشکیل شده‌است که رگ‌های خونی را در مغز محاط می‌کند و تنها امکان عبور برخی مواد را از طریق جریان خونی به مغز فراهم می‌کند. توانایی رهایش دارو در مغز و عبور از این سد همیشه یک چالش بزرگ بوده است.

محققان این پروژه دریافتند که برخی انتقال‌دهندگان عصبی دارای مجوز عبور از سد خونی هستند، آنها مولکول‌های لیپیدی را به این ترکیبات متصل کردند و در نتیجه ساختارهایی ساختند که قابلیت حمل مواد به ویژه دارو را داشته و همچنین قادر به عبور از سد خونی مغز هستند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از این روش، یک داروی ضدقارچ، آمفوتریسین B را درون مغز موش رهاسازی کردند.

منبع : https://www.nanowerk.com/nanotechnology-news2/newsid=55755.php

نظر شما