توالی‌یابی ژنوم در هند به منظور مقابله با ویروس کرونا

تاریخ : ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۸۸۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

وزیر بهداشت هند از انجام 1000 مورد توالی‌یابی ژنوم در این کشور خبر داد که برای درک بهتر روش‌های مقابله با کرونا انجام شده است. این داده‌ها به زودی در اختیار محققان قرار می‌گیرد.

هاروش وردان، وزیربهداشت هند از اتمام توالی‌یابی ژنوم 1000 مبتلا به ویروس کووید 19 در این کشور خبر داد. داده‌های توالی‌یابی بزودی در اختیار پیشگامی موسوم به GISAID قرار می‌گیرد که با این کار امکان استفاده از آن برای محققان در سراسر جهان میسر خواهد شد.

 

وزارت زیست‌فناوری این کشور برنامه‌ای را از ماه می آغاز کرده که در آن به توالی‌یابی مبتلایان به ویروس کووید 19 پرداخته می‌شود، برنامه‌ای که توسط موسسه خودگردان DBT و با همکاری آزمایشگاه‌های ملی و سازمان‌های بالینی این کشور انجام می‌شود.

 

وردان می‌گوید: « اطلاعات موجود در این بانک اطلاعاتی درک ما را در مورد شیوع ویروس کووید 19 بهبود می‌دهد و در نهایت به قطع ارتباط زنجیره انتقال و جلوگیری از بروز موارد جدید عفونت کمک کرده و برای انجام تحقیقات در مورد کنترل این بیماری انگیزه‌های جدیدی ایجاد می‌کند.»

 

وزیر بهداشت هند می‌گوید که تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند نتیجه‌گیری‌های جالبی را برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا ارائه کند.

 

همچنین وزارت بهداشت هند بزرگترین مخزن نگهداری این کشور را در اختیار تحقیقات مربوط به کرونا قرار داده است، هدف از این کار اختصاص فضایی برای نگهداری نمونه‌های ویروس غیرفعال، نمونه‌های بالینی نظیر نمونه‌های بزاق، مدفوع، ادرار، سرم و پلاسمای خون بیماران است.

 

این کار در موسسه علوم و فناوری سلامت، موسسه علوم زندگی، موسسه علوم کبد و صفرا، مرکز علوم سلولی و موسسه علوم سلول‌های بنیادی و ترمیم پزشکی انجام می‌شود.

 

این مخازن زیستی برای حفظ نمونه‌های کلینیکی به منظور انجام تحقیقاتی R&D اختصاص داده شده است و قرار است نمونه‌ها را برای استفاده در بخش آکادمیک، صنعتی و تجاری حفظ کند و با مراکز مختلف به اشتراک گذارد.

 

وزیر بهداشت هند می‌گوید: « 16 واکسن به عنوان کاندید برای مقابله با کرونا در مرحله توسعه هستند. واکسن BCG در فاز سوم آزمون بالینی بوده و واکسن Zydus Cadila DNA  نیز در فاز اول/دوم است. چهار واکسن دیگر نیز به مرحله پیش بالینی رسیده‌اند.

منبع : https://www.newindianexpress.com/nation/2020/aug/01/first-pan-india-covid-19-viral-genome-sequencing-complete-government-2177809.html

نظر شما