گردوغبار هوشمند برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی

تاریخ : ۱۰ مرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان دانشگاه کالیفرنیا حسگرهای کوچکی (گرد هوشمند) را توسعه دادند که می‌تواند نور و دمای محیطی را اندازه‌گیری کند. هر حسگر دستگاه ارتباطی بی‌سیم و سیستم عملگر توسعه‌ای موسوم به TinyOS دارد که می‌تواند به‌صورت خودکار با حسگرهای مجاور خود در ارتباط بوده و به رایانه مرکزی متصل باشد.

با پخش کردن این حسگرها در داخل یک ساختمان می‌توان بر مصرف انرژی نظارت کرد و با روشن و یا خاموش نمودن سیستم تهویه و روشنایی در اتاق‌های خالی موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی شد. از سوی دیگر بخش زیادی از انرژی مصرف‌شده در ایالات‌متحده را می‌توان از طریق جلوگیری از روشنایی و تهویه بی‌مورد کنترل کرد. ازاین‌روی روش‌های کاهش مصرف انرژی به‌خصوص در مصارف روشنایی در دستور کار قرارگرفته است. در حال حاضر این حسگرها که رایانه‌های بی‌سیم به همراه تراشه رادیویی و باتری هستند، حجمی معادل 100 میلی‌متر مکعب دارند؛ این در حالی است که کریس پیستر وعده داده است که ظرف یک مدت مشخص حجم این حسگرها را به یک میلی‌متر مکعب کاهش دهد. می‌تواند این حسگرها را از طریق انرژی خورشیدی، لرزش و یا تغییر در فشار بارومتری شارژ نمود. محققان همچنین در حال کار برای کاهش هزینه‌های ساخت این حسگرها هستند و می‌خواهند از هزینه کنونی 100 دلار به کمتر از یک دلار کاهش دهند. با این صرفه‌جویی اقتصادی می‌توان این فناوری را به کمک صنعتگران و سرمایه‌گذاران در بازار عرضه کرد.

تخمین زده می‌شود که فناوری‌های هوشمند می‌تواند بین 5 تا 7 میلیارد دلار صرفه‌جویی اقتصادی داشته باشد و انتشار کربن را سالانه تا حدود 30000 تن کاهش دهد.

منبع : http://graphics.stanford.edu/courses/cs428-03-spring/Papers/readings/Physical/Pister_EnergySmartDust_IJPDSN_2001.pdf

نظر شما