فناوری گرد هوشمند؛ عدسی‌های کوچک و تخته‌مدار

تاریخ : ۰۸ مرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت آی بی ام تخته مداری را با ابعاد یک دانه نمک رونمایی کرده است که می‌توان سل خورشیدی را بر روی آن قرار داد.

شرکت آی بی ام تخته مداری را با ابعاد یک دانه نمک رونمایی کرده است که می‌توان سل خورشیدی را بر روی آن قرار داد. در این پردازشگر صدها هزار ترانزیستور مورداستفاده قرار گرفته است و حافظه اصلی و یک مدول برای ارتباط بصری از طریق LED است. علی‌رغم ابعاد بسیار کوچک، اما این سیستم می‌تواند قدرت محاسباتی برابر با 1900 رایانه شخصی را داشته باشد و این برای کار در نظر گرفته‌شده کافی است. این تخته‌مدار می‌تواند به یک هدف نزدیک شود و قابلیت ره‌گیری نیز دارد.

شرکت هیتاچی مدول بی‌سیمی را به همراه یک آنتن تولید می‌کرد که طول آنتن برابر با 0.15 میلی‌متر بود. پس‌ازآن دانشگاه اشتوتگارت یک عدسی نوری برای دوربین نانویی با قطر یک‌دهم میلی‌متر ساخت که می‌توانست از فرآیندهای زیستی در سطح سلولی تصویربرداری نماید.

رایانه‌های گرد هوشمند حتی از نمونه‌های ارائه‌شده در بالا نیز کوچک‌تر هستند. این کوچک بودن بیش‌ازحد موجب نگرانی تعدادی از کارشناسان شده است. آن‌ها معتقدند که این فناوری می‌تواند بسیار خطرناک باشد. با توجه به کوچک و غیرقابل رؤیت بودن این دستگاه‌ها، ممکن است بدون جلب‌توجه وارد مکان‌های مختلف گردد و به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد. اما پیستر بیشتر نیمه پر لیوان را می‌نگرد و به کاربردهای مثبت فراوان آن اشاره می‌کند. گرد هوشمند می‌تواند در یک منطقه به تعداد زیاد پخش گردد و اطلاعاتی را برای استفاده در تحقیقات هواشناسی و جغرافیایی ثبت کند. با استفاده از این فناوری می‌توان در محیط‌های خطرناک که امکان استفاده از حسگرهای سیمی وجود ندارد، به جمع‌آوری اطلاعات پرداخت.

منبع : https://www.t-systems.com/en/perspectives/big-data/microscopic-sensors/smart-dust-796936

نظر شما