نمایشگری که روی پوست بدن به صورت انعطاف‌پذیر کار می‌کند

تاریخ : ۰۷ مرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با استفاده از لایه‌نازکی از جنس دی‌سولفید مولیبدن محققان نمایشگری انعطاف‌پذیری ساختند که روی پوست بدن قرار گرفته و می‌تواند بدون شکسته شدن یا افت عملکرد کار کند.

توسعه صنعت الکترونیک می‌تواند منجر به محصولات جدیدی نظیر نمایشگرهای انعطاف‌پذیر شود، نمایشگرهایی که قادر به رصد سلامت انسان بوده یا همانند ربات پزشکی عمل می‌کنند.

 

چنین ادواتی مبتنی بر دیودهای نشر نور آلی (OLED) هستند. با این حال، هنوز چالش‌هایی برای توسعه مواد نیمه‌هادی با انعطاف‌پذیری مکانیکی بالا وجود دارد.

 

به تازگی مقاله‌ای با عنوان Full-color active-matrix organic light-emitting diode display on human skin based on a large-area MoS2 backplane در نشریه Science Advances به چاپ رسیده است که در آن مینوو چو و همکارانش از کره جنوبی موفق به ساخت نمایشگر OLED تمام رنگی شده‌اند که در آن از ترازیستورهای دوبعدی استفاده شده است.

 

آنها یک آرایه ترانزیستوری لایه نازک 18 در 18 را روی فیلم دی‌سولفید مولیبدن قرار داده و این سازه را به سطح پلی‌اتیلن تترافلات و اکسیدآلومینیوم انتقال دادند.

 

چوی و همکاران در ادامه پیکسل‌های OLED آبی، قرمز و سبز را روی این سطح ایجاد کردند که دارای خاصیت مکانیکی و الکترونیکی عالی است. این سطح می‌تواند مدارها را برای کنترل پیکسل‌های OLED هدایت کند تا دستگاهی با قابلیت پوشیدن ساخته شود.

 

دانشمندان و مهندسان باید تحقیقات گسترده‌ای در حوزه الکترونیک پوشیدنی انجام دهند تا سامانه‌های الکترونیک هوشمند متمرکز بر سیستم‌های الکترونیکی به دست آید. محدودیت‌های ذاتی چنین موادی موجب شده تا از مواد نیمه‌هادی جایگزین نظیر دی‌سولفید مولیبدن برای تولید ترانزیستورهای لایه‌نازک استفاده شود.

 

این گروه یک نمایشگر OLED با ماتریکس فعال محلی (موسوم به AM OLED) را با استفاده از دی‌سولفید مولیبدن ساختند. آنها ابتدا یک آرایه ترانزیستوری لایه نازک را روی فیلم دی‌سولفید مولیبدن قرار دادند و سپس OLED RGB را روی الکترود درین این ترانزیستور ایجاد کردند. در ادامه این ساختار از سطح جدا شده  و روی پوست انسان قرار داده شد.

 

نتیجه نهایی ساختار منحصر به فردی است که با اکسیدآلومینیم محصور شده و تمام رنگی است.  از آنجایی که سختی این ساختار پایین است در اثر تغییر شکل دچار زوال ساختاری نمی‌شود و خواص نوری و الکترونیکی آن دستخوش تغییر نخواهد شد.

منبع : https://phys.org/news/2020-07-active-matrix-light-emitting-diode-human-skin.html

نظر شما