ایلان ماسک: تا یک سال آینده تراشه‌ای روی مغز یک انسان قرار می‌گیرد

تاریخ : ۳۱ تیر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۷۳۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

مالک شرکت نورالینک که روی ساخت رابط مغز و کامپیوتر کار می‌کند مدعی است که تا یک سال آینده شاهد نصب یکی از این تراشه‌های روی مغز انسان خواهیم بود.

ایلان ماسک هنوز در حال توسعه NEURALINK بوده و در حال آماده شدن برای ارائه اخبار جالبی از رابط تراشه مغز هوش مصنوعی است، تراشه‌ای که می‌تواند عملکرد مغز را بهبود داده و به شما اجازه دهد تا با مغز خود وسایل مختلفی را کنترل کنید.

 

این میلیارد کارآفرین گفته است که رابط مغزی که در حال توسعه آن است، روزی خواهد توانست تا هر مشکلی در مغز را حل کند. به تازگی ماسک در توئیتر خود اعلام کرده که شرکت نورالینک در کمتر از یک سال آینده دستگاه خود را آماده خواهد کرد.

 

هدف ایجاد یک رابط کامل مغزی طی 25 سال آینده است. چنین دستگاهی می‌تواند مغز انسان را به دستگاه‌های مختلف متصل کند. البته چنین فناوری نگرانی‌هایی را نیز با خود در پی دارد، حفظ حریم خصوصی، دغدغه‌های کنترل و امنیت از جمله مسائل حاشیه‌ای چنین فناوری هستند.

 

نرولینک به دلیل این که ماسک می‌خواست ایمپلنت‌های مغزی را توسعه دهد، تاسیس شد. این ایمپلنت‌ها می‌تواند به انسان کمک کند تا از هوش مصنوعی عقب نماند. این شرکت در حال توسعه تراشه‌هایی است که بتوان آن را روی مغز انسان قرار داد تا به افرادی که دچار صدمات و آسیب‌های مغزی شده‌اند کمک کرد.

 

 در این فناوری لازم است بخشی از جمجمه برداشته شده تا این تراشه را بتوان روی مغز قرار داد. ماسک ادعا می‌کند که بعد از جراحی و کاشته شدن تراشه در مغز، کسی نمی‌تواند بفهمد که روی مغز شما تراشه‌ای قرار دارد.

 

هر چند که هنوز تست‌های انسانی روی این فناوری انجام نشده است، اما ایلان ماسک معتقد است زمان زیادی به ارائه این فناوری باقی نمانده است. ماسک در پادکست جو روگان گفته است که ما در مدت زمان کمتر از یک سال می‌توانیم این تراشه را روی مغز یک انسان شاهد باشیم.

 

در وبسایت این شرکت آمده است که آنها در حال توسعه رابط مغز و کامپیوتری با پهنای باند بالا هستند تا بتوانند مغز انسان را به کامپیوتر وصل کنند. ممکن است این طور به نظر برسد که این شرکت در حال تلاش برای رقابت برای تولید  انسان سایبری است که معمولا در فیلم‌های علمی تخیلی دیده می‌شود.

منبع : https://www.worldhealth.net/news/ai-brain-chips-improve-your-mind/

نظر شما