با حمایت مرکز همگرا، دستگاه ایرانی کنترل رشد تومور در مسیر تجاری‌سازی

تاریخ : ۱۱ تیر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۰۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

استارت‌آپ بمو در حال تجاری‌سازی دستگاهی برای کنترل رشد تومور مغزی است. این دستگاه با استفاده از امواج الکتریکی ضعیف موجب توقف رشد سلول‌های سرطانی و در برخی موارد باعث مرگ سلول‌های تومور می شود.

علیرضا مجید انصاری، مدیر استارت‌آپ بمو می‌گوید: « از سال 2015 دستگاهی برای کنترل رشد تومور مغزی مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت. این فناوری که به صورت انحصاری در اختیار این شرکت بود، خدمات محدودی ارائه می‌کرد به طوری که اجاره ماهانه این دستگاه توسط کلینیک‌ها در حدود ماهانه 21 هزار دلار بود و امکان تهیه و خرید این دستگاه فراهم نیست. با توجه به عملکرد جالب توجه این دستگاه تقاضا برای آن افزایش یافته اما امکان استفاده از این فناوری در ایران به دلیل شرایط تحریمی وجود ندارد. از آنجایی که تومور مغز یکی از بدترین نوع تومورها بوده به طوری که برداشتن بخشی از بافت مغز به همراه تومور عوارض خطرناکی برای بیمار دارد، وجود چنین فناوری که بتواند تومور را کنترل کرده و طول عمر بیمار را افزایش دهد، بسیار مهم است.»

 

دکتر انصاری می‌افزاید: « از این رو در قالب یک کار استارت‌آپی، فرآیند توسعه این فناوری را شروع کردیم و در نهایت موفق به ساخت آن در داخل ایران شدیم. در این دستگاه از اعمال میدا‌ن‌های الکتریکی با جهت‌های مختلف استفاده می‌شود تا سلول سرطانی نتوانند فرآیند رشد طبیعی خود را طی کنند، که این در نهایت منجر به کنترل تومور و گاهی مرگ سلول سرطانی می‌شود. پس از ساخت این دستگاه‌، تست‌های پیش‌بالینی را انجام داده و نتایج مثبتی به دست آورده‌ایم. در حال حاضر در مرحله جمع‌آوری مستندات لازم هستیم تا مجوز تولید انبوه این دستگاه دریافت شود.»

 

عضو هیئت علمی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی از سابقه همکاری خود با مرکز همگرا می‌گوید: « سال گذشته در دومین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا شرکت کردیم و ایده این فناوری در این رویداد مطرح شد. پس از غربالگری‌هایی در این رویداد پذیرفته شدیم  که مرکز همگرا کمک‌های زیادی در مسیر تجاری‌سازی این فناوری به ما کرد. از جمله این کمک‌ها، ایجاد فرصت ارائه فناوری برای سرمایه‌گذاران و شرکت در جلسات توجیهی با این سرمایه‌گذاران بود. این تعامل همچنان ادامه دارد.»

 

مدیر استارت‌آپ بمو از کُند بودن فرآیندها در سازمان‌ها انتقاد کرد و افزود: « امیدوارم زمان انجام فرآیندها در گرفتن مجوز یا هر نوع کار اداری دیگر کاهش یابد تا استارت‌آپ‌ها بتوانند با سرعت بیشتری مسیر تجاری‌سازی را طی کنند.»

نظر شما