ابزاری پوشیدنی برای پیش‌بینی تشنج در بیماران مبتلا به صرع

تاریخ : ۰۸ تیر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۸۱۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نوراوا (Neurava) در حال توسعه فناوری است که با استفاده از آن می‌توان وضعیت بیماران مبتلا به صرع را بررسی کرد و حملات صرع را در آنها پیش‌بینی نمود. این دستگاه یک ابزار پوشیدنی بی‌سیم است.

صرع نوعی بیماری عصبی است که با بروز تشنج مشخص می‌شود. صرع اغلب می‌تواند مانع از زندگی عادی شود چرا که معمولا حمله‌هایی غیرقابل پیش‌بینی در بیمار رخ می‌دهد. غیرقابل پیش‌بینی بودن حمله صرع و تشنج حاصل از آن مانع از کارهای روزمره شده و حتی در برخی موارد نظیر رانندگی، موجب خطراتی برای بیمار می‌شود. فقدان پیش‌بینی حمله صرع از جمله چالش‌هایی است که هنوز برای محققان و پزشکان حل نشده است.

 

نوراوا (Neurava) یکی از شرکت‌های نوپا در دانشگاه پوردو است. این شرکت قصد دارد رهیافتی برای حل این مشکل ارائه کند.

 

نوراوا در حال توسعه ابزار پوشیدنی است که روی گردن بسته می‌شود و سیگنال‌های زیستی مربوط به صرع را ضبط می‌کند.

 

تا کنون گزارشی درباره راهکارهای ضبط این نوع سیگنال‌های زیستی منتشر شده است. یکی از موانع موجود در مسیر استفاده از این سیگنال‌ها برای درمان صرع، فقدان روشی دقیق برای اندازه‌گیری سیگنال است. مانع دیگر فقدان اطلاعاتی درباره میزان ارتباط میان اندازه‌گیری سیگنال و شرایط بیمار است.

 

شرکت نوراوا روی این چالش کار می‌کند و مدتی است به دنبال ارائه فناوری برای حل مطمئن این مسئله است. به تازگی نوراوا اقدام به ارائه ابزار پوشیدنی کرده که دارای چند قابلیت مختلف است. این دستگاه قادر است اطلاعات را بدون نیاز به سیم به پزشک و بیمار منتقل کند. پزشک از یک داشبورد برای رصد وضعیت بیمار طی یک بازه زمانی بهره‌مند است که قابلیت  تشخیص تشنج با استفاده از این اطلاعات وجود دارد.

 

به نظر می‌رسد که نوراوا در این چند ماه اخیر تبلیغات گسترده‌ای را انجام داده است و در حال به دنبال تامین مالی برای توسعه این فناوری است.

 

منبع : https://hackaday.com/2020/06/22/wearable-device-for-preventing-sudep-sudden-unexpected-death-in-epilepsy/

نظر شما