ساخت زیست حسگر پوشیدنی برای پایش بیماری‌های مزمن

تاریخ : ۰۷ تیر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۰۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت استرالیایی از حسگرهای زیستی پوشیدنی برای جمع‌آوری داده‌های دقیق از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن استفاده می‌کند. این پچ هوشمند می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن و خطرناکی نظیر دیابت نوع 2 را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.

"پچ" پوشیدنی که در استرالیا توسعه‌یافته است با جمع‌آوری اطلاعات درباره نحوه واکنش بدن به رژیم غذایی مختلف، برای افرادی که دچار بیماری‌های مزمن و مرتبط با شیوه زندگی مانند دیابت نوع ۲ هستند، کمک شایانی می‌کند.

 

شرکت نوترومیکز (Nutromics) مستقر در ملبورن، در حال توسعه جایگزینی برای سوراخ کردن انگشت و آزمایش خون به منظور اندازه‌گیری آنی نشانگرهای زیستی اصلی رژیم غذایی است.

 

داده‌ها سپس از طریق پچ پوشیدنی به یک اپلیکیشن  ارسال می‌شوند که به کاربران امکان می‌دهد تا دقیقاً نحوه واکنش بدن خود به غذاهای مختلف را ردیابی کنند.

 

یک تیم مشترک به سرپرستی شرکت نوترومیکز، دانشگاه گریفیث، مؤسسه سلطنتی فناوری ملبورن (RMIT) و شرکت مهندسی رومار (Romar Engineering)، با پشتیبانی مرکز تحقیقات مشارکتی تولید نوآورانه (IMCRC)، هم اکنون در حال تحقیق و توسعه قابلیت‌های تولید مورد نیاز برای ساخت آزمایشی این دستگاه هستند.

 

پروفسور شرث سیرام، مدیر گروه تحقیقاتی مواد کاربردی و میکروسیستم‌های RMIT، گفت این پچ هوشمند پلتفرم سنجش پیچیده و الکترونیک کشسان را به منظور بهبود انطباق با پوست ترکیب می‌کند.

 

الکترونیک با استفاده از همان تکنیک مورد استفاده برای چاپ روزنامه، موسوم به چاپ رول به رول، در پلتفرم قرار می‌گیرد. همین فرآیند رول به رول نیز، به دلیل هزینه پایین تولید و انعطاف‌پذیری بیشتر محصول نهایی، در سایر تحقیقات الکترونیک در RMIT، از جمله توسعه صفحه نمایش لمسی انعطاف‌پذیر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ساخت مجموعه نمونه، به سرپرستی دانشگاه گریفیث و مهندسی رومار، با ادغام حسگر و ساخت الکترونیک کشسان در مرکز تحقیقات میکرو نانو RMIT در حال انجام است.

 

پیتر ورانس، مدیرعامل نوترومیکز، گفت که این پچ هوشمند می‌تواند به کاربران و مشاوران خدمات درمانی آن‌ها کمک کند تا از اطلاعات گیج‌کننده و گاه متناقض در مورد سلامت و تغذیه عبور کنند.

 

ورانس گفت: «تحقیقات نشان داده‌است که آنچه ما می‌خوریم، هر یک از ما را به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ دو نفر ممکن است یک وعده غذایی مشابه داشته باشند اما واکنش آنها پس از صرف غذا می‌تواند به شدت متفاوت باشد. مردم می‌خواهند انتخاب‌های غذایی سالم داشته باشند، اما با توصیه‌های غذایی به شدت متناقض، بسیاری از افراد در مورد آنچه که به نظر می‌رسد سردرگم هستند. توانایی نظارت آسان بر نشانگرهای زیستی اصلی رژیم غذایی به شما دانش مربوط به رژیم غذایی متناسب با بدنتان را خواهد داد تا سالم شوید و سالم بمانید.»

 

این پچ همچنین می‌تواند به کاربران در مورد پیشرفت سلامت آن‌ها در زمان واقعی اطلاعات بیشتری بدهد و به طور بالقوه به آن‌ها در جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

 

بدون مداخله، در عرض چهار سال بیماری ۷۰ درصد از افراد مبتلا به پیش‌دیابت (prediabetes) می‌تواند به دیابت نوع ۲ پیشرفت کند. با این حال، اقدامات اولیه مانند اصلاح سبک زندگی می‌تواند تا حد زیادی از بروز این بیماری جلوگیری کند.

منبع : https://nanoindustry.ir

نظر شما